КНДР закрива окончателно ядрения си полигон през май

Пхенян ще покани скоро експерти и журналисти от Южна Корея и САЩ, за да осъществи по прозрачен начин процеса по демонтирането на съоръженията, използвани за ядрени опити.

[ad id=“225664″]

Властите в Северна Корея окончателно ще закрият ядрения полигон „Пхунгери“ през май, съобщи президентството в Сеул, цитирано от световните агенции.

Пхенян ще покани скоро експерти и журналисти от Южна Корея и САЩ, за да осъществи по прозрачен начин процеса по демонтирането на съоръженията, използвани за ядрени опити,каза още говорителят на южнокорейския президент.

Севернокорейският лидер Ким Чен-ун е дал това обещание на южнокорейския президент Мун Дже-ин по време на срещата им в петък, заяви говорител на президентството.

[ad id=“263680″]

Говорителят на южнокорейския президент отхвърли твърденията на опозицията, че КНДР се е съгласила да демонтира обектите на полигона, защото те вече не могат да бъдат използвани. „Някои говорят, че Северът унищожава обекти, намиращи се в плачевно състояние, но вие ще видите, че това не е така“, добави той.

Проучване на китайски сеизмолози, публикувано на 26 април, показа, че полигонът може да е станал неизползваем заради частично срутване на планината, под която се намира. Там бяха извършени всички шест севернокорейски ядрени опита от 2006 до 2017 г.

Шестият и най-мощен опит на 3 септември м.г., след който Пхенян обяви, че е изпробвал водородна бомба, предизвика земетресение с магнитуд 6,3. Според учените именно той може да е извадил обекта от строя.

[ad id=“236993″]

Ким е казал, че американският президент Доналд Тръмп ще научи, че не е човек, който ще тръгне да обстрелва САЩ с ракети.

„Въпреки моето противопоставяне срещу САЩ, хората ще разберат, че не съм човек, който ще нанесе ядрени удари по Южна Корея, Тихоокеанския регион или Америка“, е казал Ким по думите на южнокорейския говорител Юн.

„Ако организираме чести срещи, ако изградим доверие със САЩ и получим обещания за край на войната и за договор за ненападение, тогава защо да си усложняваме живота, като пазим ядрените си оръжия?“, е казал Ким, посочи говорителят.

[ad id=“236999″]

Освен това Северна Корея планира да уеднакви часовата си зона с тази на Юга. Двете Кореи използваха една и съща часова зона в продължение на десетилетия. През 2015 г. Пхенян въведе своя собствена часова зона, като върна стрелките с 30 минути назад спрямо Сеул. Той оправда решението си с желанието да скъса с наследството на японското колониално управление. Южна Корея и Япония са в една и съща часова зона – 9 часа напред от времето по Гринуич. Тя е въведена през японското управление на Корейския полуостров (1910-1945 г.).

[ad id=“237001″]

Лидерът на КНДР Ким Чен Ун е изразил готовност да помогне на Вашингтон да постигне премахване на ядреното оръжие от Корейския полуостров. Това заяви американският държавен секретар Майк Помпео в интервю за Ей Би Си след срещата си с лидера на комунистическата страна.

„Имахме добър разговор, обсъдихме сериозни въпроси. Той се беше подготвил добре, надявам се, че моята подготовка не беше по-лоша“, отбеляза Помпео.

[ad id=“238430″]

Американската администрация си е поставила за цел „пълна, подаваща се на проверка и необратима денуклеаризация“ на Корейския полуостров, добави държавният секретар.

Американският президент Доналд Тръмп и лидерът на Северна Корея Ким Чен-ун ще проведат среща до три-четири седмици. Това съобщи държавният глава на САЩ пред свои поддръжници в Мичиган.

По време на разговорите двама водачи ще обсъдят денуклеаризацията на Корейския полуостров, предадоха ТАСС и Ройтерс, цитирани от БТА.

[ad id=“218001″]

„Мисля, че срещата ни ще се състои до три-четири седмици. Това трябва да бъде много важна среща за денуклеаризацията на Корейския полуостров, Северна Корея. Да видим как ще мине“, каза Тръмп.


image0 (9K)