Настимир Ананиев, ПП: И при пътищата, и в местната власт, корупцията и страхът са главни „герои“

Настимир Ананиев е роден в София. Има две висши образования – едното е от Грифит Колеж в Ирландия, другото от Американския университет в България. Завършил е престижното училище Кенеди в Харвардския Университет. Бил е маркетингов директор за Централна и Източна Европа на най-големия частен колеж в Ирландия. Водещ експерт по пътна безопасност. Народен представител в 43-то и 47-то Народно събрание, Председател на Комисията по регионална политика, благоустройство и местно самоуправление в 47-то НС и член на Комисията по транспорта и съобщения. Семеен с две деца. Кандидат за народен представител в 23-и МИР на „Продължаваме Промяната“ в София.

– Г-н Ананиев, твърдите, че по време на вашето управление са започнали различни промени, но не ви е стигнало времето. Колко време трябва, за да усети българинът Промяната, която обещавате?

За да се усети наистина промяната, трябва време, няма как за 6-7 месеца да се случи. Разбирам и хората, които чакат над 30 години да живеят нормално и да се почувстват европейци, те искат промяната да е стана вчера, но нека бъдем реалисти. ГЕРБ и ДПС са се окопали дълбоко и в местната власт, и в изпълнителната власт, и в съдебната власт – в държавата като цяло. Не стигат 6 месеца този „тумор“ да се изчисти. Радвам се, че много хора разбират, че тази битка не е кой какъв пост ще вземе или каква коалиция ще има след изборите. Тази битка е за България. Трябва да изберем България на кукловодите на прехода или България на всички българи!

– Корупцията се превърна в централна тема на последните няколко избори, включително и на предстоящите. Каква е картината, която вие видяхте и има ли рецепта тя да стане маловажна тема?

Корупцията няма как да стане маловажна тема, освен ако не бъдат вкарани в затвора поне един премиер и няколко министри и депутати от прехода. Корупцията засяга директно и индиректно всеки аспект от живота на всеки български гражданин. Няма какво да се лъжем, корупцията и убива. Не само на пътя, но и в болницата, на границата и други в сектори от нашето ежедневие. Това, което аз видях е, че пари има, но се краде от една страна, а от друга е имало лошо управление на публични средства от „добринките“ на ГЕРБ. Видима е разликата, когато парите стигат до хората и бизнеса, а не до чекмеджета и сараи.

– Бяхте председател на Комисията по регионална политика, благоустройство и местно самоуправление в последното НС. Кои са най-големите  проблеми в страната, които вие видяхте? Кои са сигналите, които трябва най-много да ни тревожат?

В страната има много проблеми от регионална гледна точка. Лошите пътища и инфраструктура са само една от проблемните теми, с тях българското общество се сблъсква ежедневно. Хората искат да ползват качествена и безопасна инфраструктура, която да повиши икономическата активност на гражданите и бизнеса. Но няма какво да се лъжем, голям проблем са местните феодални анклави (частни общини), които се държат като че ли не са част от България – и там действат други правила и закони. Има много хора, които винаги негодуват от парламента и народните представители, но всъщност техният живот зависи и се определя главно от местната власт – кмет и общински съветници – в населеното място, където живеят. И при пътищата, и в местната власт, корупцията и страхът са главни „герои“. Отзоваването на кметове, общински съветници, защо не и депутати, е посока, по която аз бих работил. Също така и мандатността на кметовете и общинските съветници. Голяма и актуална тема е също окрупняването на общини и области – особено след като излязат официалните резултати от преброяването на населението на 3 октомври.

– Ако спечелите изборите и сформирате коалиция, можете ли да изпълнявате обещанията си, при положение, че реално местната власт не е във ваши ръце?

Общините разбраха, че при „Продължаваме промяната“ няма наши и ваши общини. „Наши“ няма как и да има, тъй като дори не сме се явявали на местни избори. Но ние сме тези, които одобрихме повишаване на капиталовите разходи за всички общини, повтарям – всички. Също така одобрихме финансиране на стойност над 400 милиона на занемарени и важни проекти, което може да подобри живота на над 5 милиона българи. За съжаление служебното правителство се опитва да върне нещата в изходна поиция и да спре промяната – забави разплащането и доколкото чух са започнали да добавят проекти, при които има висок корупционен риск. Относно местната власт има и много закони, които трябва да бъдат променени, което е изцяло в правомощията на Народното събрание.

– През последните месеци недоволството на пътищарите предизвиква не само политически дебати, но и притеснение. Вие самият също влязохте в спор с тях. Държите ли на думите си, че само 21% от пътните фирми са изрядни? Как трябва да се реши възникналият конфликт?

Междуведомствена комисия между регионалното и финансовото министерство излезе с доклад след проверка на 906 задания и установи, че 21% от тях отговарят на закона, а останалите 79% – не. Докладът беше пратен на прокуратурата, а ДНСК и АДФИ бяха сезирани да проверят проблемните задания. ГЕРБ и ДПС ни спряха да се разплатим с редовните задания, като саботираха няколко регионални комисии и така блокираха плащанията за коректно свършената работа. В пътния сектор са се изсипвали милиарди, но гражданите и бизнесът не виждат продукта на тези милиарди. Некачественото строителство и корупцията тежат много на сектора, но искам да заявя, че има и коректни фирми, които просто искат да работят в нормална конкурентна среда. За съжаление се видя и политическата обвързаност на браншовите организации, които се включиха в не един или два протеста, които ГЕРБ използваха за своя пропаганда.  

– Едно от обвиненията на опозицията е, че сте спрели всичките строежи. Каква е вашата истина?

Това не е вярно. Изплатихме 656 милиона на бизнеса за поддръжка на пътища и стартирахме различни инициативи в сектора. Също така в бюджета бяха одобрени милиарди за капиталови инвестиции. Но нека да е ясно, няма как да плащаме за незаконно строителство и схеми, „заченати“ от ГЕРБ и ДПС, в които парите вместо за пътища, потъват в нечии джобове.

Нашите опоненти се страхуват, че при работещо правораздаване много от техните „експерти“ ще трябва да отговарят пред закона за поразиите в сектора.

– В същото време продължаваме да губим стотици човешки животи на пътя и без да сме във война. Кога ще имаме безопасни пътища и адекватен контрол? На какво според вас се дължи тази голяма смъртност на пътя?

Високата смъртност се дължи на корупция и на човешкия фактор. Държавата трябва да припознае пътната безопасност като приоритет и да наложи конкретна политика и решения. За първи път кабинетът на Кирил Петков заяви решаването на проблемите на пътя като приоритет и започна синхронизиране на институциите, които отговарят за темата. За съжаление времето не ни стигна, а и саботажи от администрацията не липсваха. Ще довършим работата по този въпрос в следващото ни управление.

– След като бяха спрени строежите на магистрали, кога ще има има европейски пътища и в България? И кога е реалистичният според вас срок магистралите „Хемус“ и „Струма“ да бъдат завършени?

Качествени магистрали трябва да има и аз съм сигурен, че при осъществяване на пълен мандат на правителство на „Продължаваме промяната“ това ще е факт. Всъщност строежи на магистрали не са били спирани, даже 10-и лот на Хемус е вече готов, като той беше завършен по наше време. Аз лично направих проверка в Агенция „Пътна инфраструктура“ през юли, за да се запозная как върви строителството на магистрала Хемус. Бях уверен и от шефа на АПИ, и от отговорника за магистралата в институцията, че там се строи – с по бавни темпове, но се строи. Планирахме и проверка на място, но вотът на недоверие провали тези планове.

Хората са в правото си да очакват ясни срокове, но има много неясни обстоятелства, които биха ме спрели да дам конкретен срок. Спомням си, че Лиляна Павлова от ГЕРБ беше обещала, че Хемус ще е готова до 2017 година, но видимите резултати от наследството на ГЕРБ продължаваме да ги плащаме всички ние, при това с лихвите.

Купуването и продаването на гласове е забранено!

https://www.dnes.bg/


image0 (9K)