Обичаме града си. ГПЧЕ „Ромен Ролан“, една от емблемите на Стара Загора

Една от емблемите на Стара Загора без никакво съмнение е гимназията с преподаване на чужди езици „Ромен Ролан“, известна в по-далечното минало като Френската. Десетки нейни възпитаници днес са известни публични фигури – в изкуството, медицината, социологията. С риск да пропуснем някого, ще споменем актрисата Стефка Янорова, социолога Първан Симеонов, журналистите Венелин Петков и Антон Хекимян, лекаря ортопед Аделин Иванов, известната гинеколожка Ния Кирчева.

Началото е положено през 1966 г. със заповед на тогавашния просветен министър Ганчо Ганев. Тогава именно се открива гимназия с преподаване на френски език с прием на ученици от Южна България. Приети са 100 ученици, разпределени в четири паралелки.

За първи директор на новосъздадената гимназия е избран Кънчо Матев, инспектор по чужди езици, който години по-късно е обявен за почетен гражданин на Стара Загора. Поколения ученици на Френската си спомнят с носталгия за този прекрасен човек, който спокойно и по мъжки превръща училището в нещо много по-различно от останалиге тукашни гимназии – разкрепостено, но без слободия; с дисциплина, но не насила.

Кънчо Матев остава на този пост до 1993 година. Гимназията е настанена в сградата на Шесто основно училище. Постепенно тя се утвърждава като най-авторитетното учебно заведение в Стара Загора и региона. През учебната 1967/68г. за патрон на гимназията е избран големият френски хуманист, писател и музикант Ромен Ролан. На 29 януари 1969 г. е честван първият патронен празник на училището. Създават се отличителните знаци на училището: знамето, униформите и монограмите. Учебната 1972/73 г. гимназията посреща в нова сграда в квартал „Лозенец“, която поделя с другото езиково училище – Гимназията с преподаване на руски език „Максим Горки“. Следват още няколко мъчителни смени на сградата на гимназията. Същевременно настъпват промени и в структурата на училището.

През 1983 г. е разкрита първата английска паралелка. След две години броят им нараства на три. През 1985 стават реалност и две паралелки с изучаване на немски език. По-късно съотношението се изравнява по три паралелки за всеки език. През 1986 г. училището е преместено в настоящата сграда на ул. ”Цар Иван Шишман” №62.

През 1977г. Националната комисия за Юнеско към Министерството на външните работи и МНП предлагат гимназията за асоцииран член на тази организация. Гимназията става едно от 8-те асоциирани учебни заведения в България на пряко подчинение на местните органи на организацията.

В гимназията ежегодно се приемат девет паралелки, общо 234 ученици, които се разпределят в по три паралелки за интензивно изучаване на английски, немски и френски език. Профилът на училището е “чуждоезиков” и съгласно учебния план първата година се изучава интензивно първия чужд език, а през втората година започва изучаването на втори. Учениците от английски паралелки избират той да бъде френски или немски и съответно за тези от немски и френски паралелки вторият език е английски. В осми клас учениците са на целодневно обучение и освен редовните часове по изучавания език, равняващ се на 20 часа седмично, имат и “занималня”, където се провеждат часове по упражняване на езика, под ръководството на квалифицирани преподаватели. По този начин часовете по първи чужд език се равняват на 40 часа седмично.

В по–горните класове някои от предметите се изучават на съответния първи чужд език. За английските паралелки това са история, физика, за немските – история, география, биология, за френските – биология, география, физика, история и философия.

Училището предлага квалифицирано обучение от много добри специалисти. Повече от половината от учителите в гимназията са нейни бивши възпитаници. Всички те предават знанията и уменията си на своите бъдещи колеги. Мнозина от тях са автори на учебници и проекти.

Основна цел на екипа от преподаватели е обучението по чужди езици да бъде средство за комуникации на всички нива и във всички области. Всички убедено работят за утвърждаване на ценности, свързани с достиженията на българската и световната култура и съвременната цивилизация. Превръщането на гражданското образование в убеденост на младите хора и стимулирането на тяхната креативност е неразделна част от педагогическата работа.

За осъществяване на своите цели гимназията сътрудничи с различни организации и институции, както и с физически лица в страната и чужбина. Организира и подпомага образователни програми, способстващи за усъвършенстване познанията и уменията на учениците.

 

 


image0 (9K)