Открити са десетки древни кораби на дъното на Черно море

Този средновековен търговски кораб може да е на самия Марко Поло. Това е един от 40-те новооткрити потънали кораби на дъното на Черно море на север от Турция, пише New Scientist.

korab-cherno-more

Някои от тези кораби са потънали, когато Византийската империя е била в разцвета си преди 1000 години, а някои са от по-нови османските времена. А някои са потънали през 13-ти век, когато Марко Поло е търгувал в целия свят.

Повечето други останки от тези периоди са били открити в много по-плитки води, където са разядени до скелет.

Черно море предлага едни от най-добрите условия в целия свят, които предотвратяват разпадането на дървен материал на древните кораби, заради своите аноксидни (безкислородни) води, в които артефактите се запазват по-добре, отколкото в която и да е друга среда.

Морският археологически проект „Черно море“ (Black Sea Maritime Archaeology Project) е открил тази година до този момент 41 отломки и ги разкрива в целия им блясък, благодарение на най-съвременния метод за изображения, наречен 3D фотограметрия .

Част от проекта са подводници, претърсващи морското дъно, които установиха как и кога морско ниво се е повишило отново в Черно море след последния ледников период преди 20 000 години.

Джон Адамс от университета в Саутхемптън, Великобритания, главен изследовател на проекта казва, че никога не са били наблюдавани средновековни кораби в толкова добре запазено състояние. „Ние никога не сме ги виждали в такава пълнота“, коментира Адамс.

„Обикновено, това са просто парчета от долния корпус, но тук имаме много повече от горната палуба“.

Един от средновековни кораби – намерен на дълбочина 1100 метра – вероятно е италианска търговска гемия от около 1300 г., от типа, който вероятно е използвал Марко Поло. Въпреки, че железните крепителни планки са паднали на морското дъно, платформата на кърмата е запазена, а нейните кормила са непокътнати.

„Никога досега българската акватория на Черно море не е изследвана в толкова голям мащаб. Подводната археология и подводната геофизика ще работят съвместно за документиране, датиране и анализ на подводното културно наследство на България, обогатявайки познанията ни за праисторическото и историческото културно развитие и антропогенното въздействие в региона“ – пише в сайта на проекта.

nauka.offnews.bg


image0 (9K)