Полезно или вредно е пиенето на вода по време на хранене?

Дали пиенето на вода по време на хранене е полезно? Наистина, да се живее без вода е невъзможно. Все пак тялото ни е изградено предимно от вода. Но полезно ли е да приемаме вода, докато храносмилателните процеси в тялото ни текат активно?

[ad id=“225664″]

Някои експерти обясняват това с факта, че водата разрежда нашите стомашни сокове, а други смятат, че ако приемаме вода, докато се храним, това ще доведе до напълняване. Всъщност възможно ли е и обикновената вода да е толкова вредна за нас?

Нека разберем дали пиенето на вода по време на хранене наистина е вредно:

[ad id=“263680″]

Какво се случва с храната и водата в стомаха?

Процесът на храносмилане започва още когато започнем да мислим за нашето бъдещо хранене или казано по друг начин – с отделянето на слюнка в устата ни. Когато дъвчем храната, тя се смесва с тази слюнка, съдържаща необходимите ензими за храносмилането. След това омекотената храна се влива в стомаха, където се произвеждат стомашните сокове. Средно стомахът се нуждае от 4 часа, за да смели храната, преди да я превърне в течност. Тази течност отива в червата, където преработката продължава и по-късно, посредством кръвния поток хранителните вещества се разпределят в различните части на тялото.

Водата не остава в стомаха дълго време. Около 10 минути е времето, през което една чаша с вода преминава през стомаха ви. Така че, ако пиете, докато ядете, това не е толкова страшно. Водата преминава през сдъвканата храна, овлажнява я и бързо напуска стомаха.

[ad id=“236993″]

Течностите не намаляват киселинността.

Тялото ни е сложна, но много добре настроена система. Ако стомахът получи сигнал, че не може да смели нещо, той произвежда повече ензими и увеличава киселинността на стомашните сокове. Дори ако изпиете половин галон вода, това няма да повлияе на нивото на киселинност. Между другото, водата попада в стомаха и чрез храната. Например един портокал се състои от около 86% вода.

Течностите не влияят върху скоростта на храносмилането.

Няма проучвания, които да доказват погрешното схващане, че течността изтласква твърдата храна от червата преди да бъде напълно усвоена. Учените твърдят, че течностите напускат тялото по-бързо от твърдата храна, но не влияят върху скоростта на храносмилането.

[ad id=“236999″]

Можем ли да пием водa, докато ядем?

Ако пиете вода по време на хранене, няма да си навредите. Напротив, водата помага за омекотяването на твърдата храна. Но не пийте вода преди да ядете, тъй като в пристигащата в стомаха храна трябва да има достатъчно слюнка заради необходимите за храносмилането ензими.

Има и някои предимства да пиете течности по време на хранене. Изследванията показват, че когато човек прави кратки паузи, за да приема по малко вода, той започва да се храни по-бавно. В резултат на това хората ядат по-малко и не преяждат.

Температурата на водата, която пиете, също не влияе върху скоростта на храносмилането или върху количеството хранителни вещества, които получавате. Стомахът може да загрява или охлажда храната до необходимото ниво. Учените  препоръчват да се пие топла вода, около 65 °C.


image0 (9K)