Старозагорските ученици срещу насилието в Деня на розовата фланелка (СНИМКИ)

rozova_flanelka_2017 (3)За втора поредна година Сдружение „Самаряни“ Стара Загора инициира кампания в Международния ден на розовата фланелка под мотото „Keep calm and прескочи насилието!“.

На 22 февруари, един ден в розово, екипът на Кризисен център „Самарянска къща“ проведе инициативи с учениците от СУ „Иван Вазов“. По интерактивен начин бяха провокирани младите хора да изразят своята позиция срещу „тормоза“ в училище. Снимки с лични послания, балони в небето с добри думи, розови тениски, оригами бяха малка част от провокиращите позиция идеи, подготвени от организатори и доброволци.

През цялата седмица на фейсбук страницата на сдружението се появяват снимки на млади хора с техните лични послания по темата ненасилие в училище с #rozovaflanelka, както и видео клип с розов DAB допълва посланията по темата.

Екипът на Сдружение „Самаряни“ призова всички приятели, партньори, доброволци, симпатизанти, старозагорци, на 22 февруари да облекат нещо розово и да допишат своето послание Keep calm and…“, с която да станат част от кампанията.

„Keep calm and прескочи насилието“ е кампания, която Сдружение „Самаряни“ реализира благодарение на своята терапевтична програма  – „Детството не бива да боли!“, която е финансирана кауза по Програма за дарителство по ведомост на Фондация „BCause“, чрез КонтурГлобал „ТЕЦ Марица Изток“.

За деня на розовата фланелка:

Всичко започва през 2007 г. като протест срещу инцидент, свързан с тормоз в едно училище в Канада. Тогава събитието е организирано от двама ученици – Дейвид и Травис. При откриването на учебната година в тяхното училище, група по-големи ученици се подигравали и тормозили един деветокласник, че дошъл с розово поло, докарвайки го до плач. На следващия ден, споменатите двама ученици решават да купят и разпространят сред съучениците си 50 розови тениски в подкрепа на тормозения техен приятел.

Тази инициатива бързо става популярна сред други училища чрез sms-и, имейли и медии. През 2008 г. премиерът на Британска Колумбия обявява този ден от февруари за ден срещу тормоза в училище. Всяка следващата година все повече ученици го честват, идвайки в училище с розови тениски и дрехи, на които пише „Тормозът спира тук“ и „Ден на розовата фланелка“. Скоро инициативата се подема и от хиляди училища по целия свят като израз на неприемане на тормоза, но и на стереотипите, свързани с пола. Розовото е само цвят и не е доказателство за мъжественост или женственост, затова именно носенето на розово в този ден е израз на позицията “НЕ на тормоза и на стереотипите, които го предизвикват”. В Деня на розовата фланелка розовият цвят е символ на разчупените стереотипи, а посланията са по-силни, когато са подкрепени от важните за децата хора – особено от мъжете – бащите, батковците, дядовците.

За първи път в България Денят на розовата фланелка се отбелязва през 2012 г.


image0 (9K)