Трябва ли да се намали ДДС-то за строителните материали?

Строителните предприемачи използват различни начини, за да се предпазят от рязкото поскъпване на строителните материали, което се наблюдава през 2021 г. Един от най-разпространените методи е част от жилищата в новия проект да се пуснат за продажба след преполовяването на строителството или дори след завършването му. Това заяви Асен Чавдаров, управляващ съдружник в строително-предприемаческа компания „Контракт Сити“, в предаването „ИмоТиТе“ с водещ Христо Николов.

Има случаи, при които предприемачите пускат всички апартаменти за продажба, след като строителството напредне. Това правим и ние – особено за по-малки жилищни сгради и когато финансирането е със собствени средства, без привлечен капитал, обясни гостът.

„Резките колебания в цената на желязото тази година доведоха дотам, че предприемачи и строители масово купуваха тонове от метала, за да разполагат с наличности в случаи на голямо поскъпване в бъдеще.“

Асен Чавдаров определи като некоректна практиката предприемачи, които не са си направили добре сметката, да развалят предварителни договори с купувачи и да плащат неустойка, а после да пускат същите жилища на по-високи цени. Не очаквам поскъпването на материалите да доведе до фалит на компании, но всичко е въпрос на ценообразуване и балансирана преценка, бизнесът е риск, добави той.

Фасадните топлоизолационни системи отбелязаха голям ръст през тази година – поскъпването е с близо 100% на годишна база, каза събеседникът. Цените на електроматериалите, ВиК материалите и кабелите също се увеличиха сериозно.

При алуминиевата дограма поскъпването е по-голямо в сравнение с PVC дограмата, заради по-високите цени на метала. Тухлите поскъпнаха с 10-15% в последния месец. А в следващите седмици се очаква поскъпване на бетона, заради по-високите цени на цимента, което вече е факт, каза Чавдаров.

„По наши разчети строителните материали представляват около 40% от общите разходи за една сграда, които включват терен, проектиране, прилежаща инфраструктура, благоустрояване и др. По-високите цени на материалите водят до близо 10% повишение на себестойността на нашите жилищни проекти. Ако към това се прибавят по-скъпата електроенергия и по-високите разходи за труд, повишението на себестойността е между 10 и 15%.“

Това се отразява и на продажните цени на жилищата – по-високите разходи се начисляват в крайния продукт, обясни Асен Чавдаров. Той уточни, че въпросното ценообразуване е за сравнително малки жилищни сгради с РЗП между 2000 и 5000 кв. м, като сметките могат да са различни при отделните предприемачи.

Намаляването на ДДС за строителните материали е опция, с която държавите от ЕС могат да противодействат на поскъпването, добави управляващият съдружник в „Контракт Сити“.


Вижте целия разговор във видеото на Bloomberg TV Bulgaria

https://www.dnes.bg/………….


image0 (9K)