Хора с увреждания на протест срещу реформата в ТЕЛК

Хора с увреждания и техни близки излизат днес на протест. Недоволството е заради фрапиращи случаи на драстично орязани оценки на ТЕЛК-комисиите. Още преди половин година, когато ГЕРБ предложи новите правила за оценка на нетрудоспособността в ТЕЛК, медиите предупредиха, че много хора ще бъдат ощетени. Въпреки това реформата бе извършена без предварителна оценка на ефекта.

Хората с увреждания се притесняват, че тези, които имат ниска работоспособност до 70%, автоматично ще отпаднат от ТЕЛК решенията и вече няма да получават пенсии и социални добавки.

„Моят син, който е с тежка умствена изостаналост, досега беше с 96% увреждане с чужда помощ. Според новите правила той няма право на чужда помощ и му дадоха 80% без чужда помощ”, заяви Надежда Грекова, майка на дете с увреждане.

„Това, че не се включват съпътстващите заболявания, е посегателство и върху човешки живот”, коментира и Павлина Григорова, която има множество заболявания.

Дъщерята на Андриана е със синдром на Даун. При последното й преосвидетелстване процентът пада от 90 на 80%, а чуждата помощ е отнета. Това автоматично намалява доходите на семейството.

„Да ни натикат 2 метра под земята, да изглежда по-европейски България, пейзажа им да бъде социално чист, да няма деца с увреждания“, коментира Андриана Андреева, майка на момиче със синдром на Даун.

Майката не обвинява лекарите от ТЕЛК, защото те просто изпълняват новите правила.

Те са в сила от половин година. При определяне на процента се взема предвид само основното заболяване на човека. Ако то носи поне 80%, а останалите му – поне 50%, само тогава се добавят проценти.

„Беше казано, че трябва да се хванат тези, които са лъжливите телкове и не зная доколко това не навреди повече на хората, които са със сериозни увреждания“, каза Веска Събева от Асоциацията на родителите на деца с епилепсия.

Такъв пример е Йорданка, която е с рядко заболяване. Жената казва, че комисията, вместо да оцени основното й заболяване, оценява съпътстващо. Така вместо 80%, получава 30% и губи инвалидната си пенсия.

„Мисля, че това е просто някаква подигравка, да ми напишат диагноза, която е с психопроблеми, е абсурдно“, възмущава се Йорданка Петкова.

Според гражданско проучване половината от хората, преминали преосвидетелстване, са ощетени.

Днес в 15 ч. здравният министър Кирил Ананиев кани хората с увреждания на среща, на която ще им покаже анализ от ефекта на новите правила за медицинска експертиза. Очаква се също така да бъдат обсъдени и нови мерки срещу фалшивите ТЕЛК решения.


image0 (9K)