Оптимистична загуба? „Локомотив“ – „Металик“ – 0:1

югоизточна „В” РФГ – ІІІ кръг

ОПТИМИСТИЧНА ЗАГУБА?

„ЛОКОМОТИВ” (СТАРА ЗАГОРА) – „МЕТАЛИК” (СОПОТ) – 0:1

0:1 – Бучуков (88-а минута)

Повод за това заглавие ми даде изказването на Николай Янков – най-опитният футболист от отбора на „Локомотив”, което той направи след мача: „Нашият състав е млад и необигран. Повечето от момчетата са на 18-19 години. Тук играе роля и пренапрежението. Независимо от всичко, мисля, че ние имаме шанс по-нататък и нещата ще тръгнат по-добре.”
На пръв поглед поредната загуба на старозагорските футболисти едва ли дава повод за такива мисли. Но тези, които са следили внимателно мача в неделя и не са се интересували единствено от резултата, ще видят – в тях има и известна доза истина. Всъщност ако „Локомотив” трябваше да загуби, то това изглеждаше по-логично през първото полувреме, когато малкото зрители по трибуните имаха впечатлението, че на терена сопотските футболисти не са единадесет, а много повече. Те овладяваха всяка топка, прехвърлена в тяхното поле, и тръгваха в мощни контраатаки, които бяха спирани благодарение на стопера Колев (най-добрият играч в отбора на „Локомотив”), вратаря Танев и спокойствието на Янков. Естествено нападателите на „Металик” също се „постараха” надеждите на локомотивци и на техните привърженици да не се изпарят рано-рано. Техните колеги от старозагорското нападение пък доказаха, че само с късмет доникъде не се стига – те отправиха първия удар към вратата на „Металик” едва в 20-а минута. Тъй като говорехме за оптимизъм, причината за него са вторите 45 минути. В първата четвърт на полувремето локомотивци постепенно изравниха играта и започнаха все по-често да заплашват вратата на гостите. Ударите на нападателите бяха повече, но пък изневери средната линия. Всъщност това като че ли е най-слабото звено в отбора. С течение на времето желанието на старозагорци за победа ставаше все по-голямо и те забравиха, че трябва да бранят собствената си врата. При една контраатака бързите нападатели на „Металик” надбягаха защитата на домакините и Бучуков с глава отбеляза гол. Гледайки реално съотношението на силите, „Локомотив” заслужаваше поне равен мач. Техните съперници не бяха кой знае колко по-добри. Но наред с причините, които изброи Николай Янков в началото, има според мен и още една – селекцията. Похвална е амбицията на треньора Енчо Македонски да прави отбор от млади момчета, но единствено с младост далеч не се стига, а и в този мач съперниците на неговите възпитаници бяха по-здрави и по-атлетични.