7 факта за Гренландия, които вероятно не знаете

За какво се сещате, когато чуете Гренландия? Сигурно парче земя, сковано от лед целогодишно, място на края на света, което успешно може да служи като каторга за заточение? Е може би не е така. В следващите редове ще се постараем да обогатим познанията ви за този остров със седем интересни факта.

  1. Гренландия е най-големият остров на света

С площ от 2 166 000 km² и разположена между Северния ледовит и Атлантически океан, Гренландия е най-големият остров на Земята. Близо 80% от територията и е покрита с лед.

  1. Най-слабо населеното място на планетата

Едва ли има друго място на света, където населението е разпръснато на такова разстояние. По последни данни в страната живеят близо 56 480 жители. А това я прави една от най-слабо населените държави в света.

  1. Зелената местност

Макар, че сега Гренландия е покрита с лед, преди 2,5 млн години това място някога е било истински тропически рай, благодарение на високите температури и нагъсто разположените  дървета. Някога тук температурите са били високи, като доказателства за това са намерените под дълбокия лед древни останки от дървета и насекоми. Но повишаването на температурите променя климата. Името си получава от норвежкия викингски войн и изследовател Ерик Торвалдсон, наречен още Червения Ерик, които попадайки тук му дава името “зелената земя”, надявайки се така да привлече и други заселници на това място.

  1. Автономна държава

Въпреки, че е част от Дания, държавата реално е автономна държава. Географски тя е част от американския континент, но е свързана политически и културно с Европа. Макар, че е колония на Дания от 1721 г, чак през 1953 година е призната за част от скандинавската държава.

  1. История на възраст 4500 години

Историците смятат, че първите хора заселили това място, са дошли около 2500 г.пр. Н.Е. След това на територията между X – XV в се заселват северни номади, а след тях и инуити, чиито наследници и до днес живеят тук.

  1. Инуитската култура, лингвистично многообразие и градски живот

Днес населението е съставено от 88% инуити или такива от смесен датски произход, а европейците са едва 12% и то предимно датчани. Погрешно обаче хората ги наричат ескимоси, а правилното име е “инуит” или “Kalaallit” . Това в превод от инуитски означава “зеленокос”, каквато местност преди векове е била Гренландия. Една четвърт от населението живее в столицата Нуук. Тук има множество барове, заведения, музея и модни бутици. Но може би най-известните места са Националния музей и Музея на изкуствата.

  1. Живот без пътища

Въпреки голямата си територия, в страната няма обособени пътища, магистрали или железопътни линии, които да правят директна връзка между градовете. За пътуване на дълги разстояния местните използват самолет, лодка, хеликоптер, или шейни (моторни и кучешки впрягове).


image0 (9K)