Легенда за най-мистериозната книга – „Библията на Дявола“, която тежи цели 74 кг!

Кодекс Гигас е най-големият оцелял средновековен ръкопис в света. Почти 22 см дебела и 92 см дълга, книгата е толкова голяма, че се твърди, че са били необходими повече от 160 животински кожи, за да бъде завършена.

[ad id=“225664″]
Но не само размерът ѝ изненадва историците. Вътре на цяла страница има заплашително цветно изображение на дявола, което кара мнозина да вярват, че самите страници са прокълнати.
Мистериозният ръкопис днес се помещава в Националната библиотека на Швеция в Стокхолм и носи прякора „Библията на Дявола”. Поне двама души са нужни, за да бъде повдигнат ръкописа, който с кожената си подвързия и страниците от пергамент тежи 74 кг.
Но как е бил създаден?

Това все още не е известно. Легендата разказва за монах от средновековието, който е осъден да бъде зазидан жив, тъй като е нарушил монашеския си обет. За да избегне наказанието,то обещал да напише само за една нощ книга, която да съдържа цялото човешко познание.
В полунощ монахът започнал да се отчайва и се обръща към Луцифер за помощ, предлагайки му да сключат сделка – душата на монаха срещу завършването на книгата. Луцифер се съгласил и подписал творбата си със своя автопортрет – цветно изображение на празна страница, оградено от две големи кули.
Преди няколко години „Нешънъл Джиографик” публикува доклад за ръкописния анализ на текста, направен от палеонтографа Майкъл Гулик, който сочи, че един и същи почерк е написал цялата книга.
Мастилото пък е направено от натрошени гнезда на насекоми и според Гулик това също говори за един автор, тъй като ако бяха повече, най-вероятно щяха да използват различно мастило. Подписът на текста – „херманус инклусис” (лат. hermann inclusis) – също подкрепя твърдението, че авторът е само един.

[ad id=“263680″]

Междувременно, тестове, целящи да пресъздадат калиграфията на „Библията на Дявола”, показали, че създаването на ръкописа би трябвало да отнеме пет години непрекъснато писане, пише в доклад, публикуван в The Line Up.
„Очевидно авторът на този масивен том е бил обладан от нещо, за да създаде такъв шедьовър. Дали това е била някаква светла или пък тъмна сила, истината се е изгубила във времето”, търди докладът.
Кодекс Гигас съдържа пет дълги текста, заедно с пълна Библия.
Книгата започва със Стария Завет, последван от два текста на Йосиф Флавий, който е живял през I в. Ръкописът завършва с Новия Завет, а последна от дългите творби е Чешка хроника от Козма Пражки.
Някои изследователи смятат, че легендата за наказания монах идва от едно неразбирателство в подписването на книгата – hermann inclusis. Отделната латинска дума „inclusis” се предполага, че означава ужасяващо наказание, но истинското ѝ значение е по-близо до думата „отшелник”.
Това означава, че подписът може да е на самотен монах, който е избрал да се изолира от външния свят и да посвети живота си на Кодекс Гигас.

Източник: „Дейли Мейл“


image0 (9K)