Да не забравяме, че е имало времена когато християните са били варварите

През 415 г. Александрия все още е била люлка на науката и изкуствата. Александрийска библиотека, едно от чудесата на света е съхранявала огромна част от научните знания по онова време и много литературните творби.

[ad id=“225664″]

По това време в Александрия е живяла и Хипа́тия Александри́йска, тя е смятана за първата жена с големи заслуги към физиката, математиката, философията и астрономията. Преподавала в Александрия, схоларх в Александрийската школа на неоплатонизма. Ипатия е родена в семейството на математика Теон Александрийски, един от най-образованите мъже в Александрия от онова време и последен управител на Александрийската библиотека преди закриването и от ортодоксалния християнски император Теодосий I.

[ad id=“263680″]

За нещастие настъпващите тогава християни смятали Александрийската библиотека за еретично средище а учените и творците от Александрия за еретици защото някои от тях били нерелигиозни, но други били повлияни от древните египетски и други африкански религии. И терора започнал, а Александрийската библиотека заедно с безценното научно знание и литературните творби била унищожена. Самата Хипатия била съблечена на площада зверски влачена и разкъсана от християнската тълпа лично насъскана от александрийския епископ Кирил Александрийски. Всичко това е подробно описано от християнския историк и защитник на православието Сократ Схоластик.

[ad id=“238430″]

А самият подбудител александрийския епископ Кирил Александрийски за награда е канонизиран за светец от християнската църква (по онова време католиците и източноправославните все още не са били разделени). И в момента Кирил Александрийски е официално светец както за католическата така и за източноправославната църква.

Кирил Христов


image0 (9K)