Единство на образование и наука във ВИЗВМ

ЧЕТЕМ СТАРИТЕ ВЕСТНИЦИ
в-к „Септември” бр. 146, 1980 г.
ЕДИНСТВО НА ОБРАЗОВАНИЕ И НАУКА
ЕДНИ ПРОБЛЕМИ В ДВЕ ПАРТИЙНИ ОРГАНИЗАЦИИ
Изпълняват ли първичните партийни организации главната си политическа роля – да бъдат авангард в многостранния живот, в процеса на създаване и развитие на академичните традиции във Висшия институт по зоотехника и ветеринарна медицина? Съумяват ли комунистите да ръководят синхронизирането на дейността между преподавателите и студентите за реализиране на партийната повеля – подготовката на висококвалифицирани специалисти и превръщането на селскостопанската наука в непосредствена производителна сила?
Отговорите на тези въпроси бяха главното в съдържанието на отчетно-изборните събрания на партийните организации при зоотехническия и ветеринарно-медицинския факултет.
В доклада на партийното бюро при зоотехническия факултет се открояваше обстойният преглед на постигнатото и на нерешените въпроси, изводите и посоките на бъдащата работа. Имаше и критика, но както подчерта в изказването си секретарят на ОбК на БКП Симеон Първанов, липсваше необходимата персонификация, точният адрес на отправените критични бележки. Това обаче не беше отминато в доклада на партийното бюро при ветеринарно-медицинския факултет, оценен от изказалите се и от гостите като всеобхватен и аналитичен.
Показател за равнището на партийните събрания е и фактът, че голяма част от изказалите се комунисти говореха не толкова за постиженията, а с дълбока вътрешна убеденост доказаха, че имат сили и възможности за още по-категорични успехи.
Централно място беше отделено на учебно-възпитателната и научноизследователската дейност във факултетите. Добри успехи отчете ППО при ЗФ в обучението – средният успех на редовните студенти е 4,27, а за задочниците 4,21 на държавните изпити през май са защитени 110 дипломни работи. Преодолени са много от трудностите по обезпечаване на учебните занятия със зали и лаборатории, с учебно-технически средства, учебници и ръководства за упражнения по редица дисциплини. Полагащо се внимание е отделено на ефективността от провеждането на летните практики и стажове. „Слаба е връзката ни с местните ръководства, те се отнасят резервирано към възможностите ни да се справим с поверената работа. Не се провеждат рационално летните практики” – сподели комунистът Иван Иванов, секретар на ФК на ДКМС. За подобряване организацията и провеждането им партийното и административното ръководство се ориентират към утвърждаването на базови животновъдни стопанства в страната. Основен проблем за ЗФ е отделянето на учебно-опитната база от Научноизследователския институт по говедовъдство като самостоятелно стопанство със собствена земя.
Подобно е състоянието и във ВМФ. Успехът на студентите също е добър (4,17). Гордост на института са комунистите-отличници Атанас Бочуков, Първан Първанов, Бойчо Биволарски. Недостатъчна е материалната обезпеченост на учебния процес, което не позволява във всички катедри да се оборудва работно място за всеки студент при разработването на конкретна практическа задача.
На събранията със загриженост се обсъди наличието на прекъсващи по слаб успех студенти и на такива, които загубват студентските си права, дисциплината по време на обучението, организацията на ефективна извънаудиторна дейност. Това са въпроси, които касаят системната работа на студентите през семестъра, а не щурмуване в изпитните дни, постоянните контакти между катедрените колективи и студентите, работата на комсомолските дружества, помощта на партийните групи. Студентите-комунисти трябва да бъдат още по-активни и всеотдайни, за да са те водещо звено в овладяване на избраната специалност и в дейността на комсомолската организация.
От гледна точка на практическата реализация на преустройството във висшето образование за комунистите най-важните предстоящи задачи се отнасят до усъвършенствуване на учебните планове, до оптимизиране на учебните програми в съответствие с тезисите за развитие на образователното дело, до издигането на учебния процес на научноизследователско равнище, търсенето на партийна отговорност при неизпълнение на служебните задължения.
За научно-преподавателския потенциал като една от съставните страни в осъществяването на учебно-възпитателния процес беше разисквана задълбочено. И в двата факултета е налице тенденцията към подмладяване на преподавателския колектив. Избрани са много млади асистенти из средата на скоро завършилите отличници-активисти. Комунистите поставиха акцента на необходимостта от осигуряването на условия за научното израстване на тези млади кадри. В изказването си проф. Танев от ЗФ беше лаконичен: „При сега съществуващите условия трудно може да се работи аспирантура. Изоставена е работата по редовните аспирантури на нашия факултет, тъй като ни ги отне Институтът по животновъдство в Костинброд. Затова трябва да се ориентираме и към изпращане на аспиранти в чужбина”. Обезпечаване на приемствеността, предаването на умението да се работи с перспектива задължава особено комунистите-професори и доценти, по-системно да работят с младите, с личния си пример в ежедневните контакти да ги приобщават по-бързо към научно-преподавателската работа. За ВМФ кадровият проблем се усложнява и от наличната от години диспропорция в съотношението между преподавателския състав (101 за т.г.) и броя на студентите. Макар че през настоящата година са хабилитирани още 11 преподаватели (5 професори и 6 доценти), натовареността не е коригирана. Партийното бюро счита кадровата политика за важен партиен проблем и поради непрекъснатите заявки за изпращане на преподаватели в институтите на развиващите се страни като Алжир, Либия, Мозамбик, социалистическа Куба и др. Това е въпрос с определена политическа стойност и в никакъв случай не бива да се отминава. „Ако ние се отзовем на всички покани, ще затрудним нашия учебен процес. Трябва да настояваме пред СВО да се измени учебната заетост на нашите преподаватели” – подчерта проф. Нейчев – зам.-ректор на института.
Научноизследователската дейност на ВИЗВМ има двойна социална насоченост. От една страна служи за база на учебно-възпитателния процес, а от друга – тя е съставна част на общественото научно изследване в областта на селското стопанство. В ЗФ 127 преподаватели и научни работници с помощта на специалистите към катедрите работят по 127 теми в областта на 11 проблема. Ветеринарно-медицинските специалисти разработват повече от 62 научни теми и задачи, част от които са напълно завършени. От внедрените в практиката 20 научни разработки (16 са дело на комунистите) икономическият ефект надхвърля 15 милиона лв. През 1980 г- са отпечатани и дадени за печат 234 научни труда, 83 научно-популярни статии, 26 учебници в ръководства, 13 книги и брошури.
И може би основателно, тъй като единствено за нашия институт съществува този проблем – финансиране от няколко инстанции (НАПС, отделните НПО), като засега се проявява подценяване на интересите на ВИЗВМ. „За добрата научноизследователска работа – подчерта доц. Н. Тодорова, зам.-декан на ЗФ – са налице само кадрите, недостатъчни са лабораториите, незадоволителни са обучението и подготовката на техническия персонал. На сегашния етап въпросът се свежда до подработване на научния план, като се намерят още по-значими теми, признати от обществеността за необходими, водещи до ефективно внедряване.” И проф. Русев, и проф. Алексиев, и проф. Ралчев настояваха за бързото уреждане на финансовите въпроси, за създаване на условия за превръщането на ВИЗВМ в научноизследователски център в областта на животновъдната наука. Причините за посочените неудачи бяха изяснени в концентриран вид чрез следните мисли на ректора на института – з. д. н. проф. В.Груев: „Център на науката по заповед не се създава. Центърът е там, където има научна мисъл. Новият икономически механизъм се прилага и в научната дейност. Средствата се дават не на института, а за определена тема. Наложително е да се подобри планирането. Необходимо е сътрудничество между катедрите от двата факултета, между ВИЗВМ, научните институти и БАН, трябва да се разширяват връзките с всички производствени звена”. Именно в такава ефективно функционираща система от многостранни връзки и взаимодействия ВИЗВМ ще намери подобаващото му се място и роля.
Отчетно-изборните събрания потвърдиха зрелостта на двете партийни организации, умението им да степенуват задачите по важност, обективно и принципно, на основата на марксистко-ленинското учение и решенията на ЦК на БКП да анализират съществуващите проблеми, да конкретизират целите на развитието, да водят колективите към бъдещи успехи.
Предконгресните дни за комунистите от ВИЗВМ ще бъдат изпълнени с научност, творчество и партийна деловитост.
Иванка НИКОЛОВА


image0 (9K)