Факт: BMW си правят седалките в България

Тихомълком работи новата фабрика открита преди няколко месеца в софийското село Мусачево, там се изработват кожените салони на БМВ? Цехът е на южноафриканската фирма Automotive Leather Company, фирмата се е специализирала в производството на кожени салони за престижни автомобилни марки.

ALC, работи с световноизвестни марки като БМВ, Мерцедес, Ауди и Фолксваген.

За сега фабриката в село Мусачево шие кожени салони за най-луксозните модели на БМВ 5 серия и страхотната лимузина 7 серия.

ALC инвестира в България, заради евтината работна ръка, икономическата стабилност и 10-процентният плосък корпоративен данък. Явно и нашите шивачи са добри, защото знаем, че баварската компания не търпи компромиси с качеството.

БМВ седалки в България

Износът за Германия става с тирове, а баварските баровски автомобили, се снабдяват с шити от българи салони на българска земя.

От края на февруари първите готови БМВ-та със седалки от Мусачево, които преминават качествен контрол и са пуснати в търговската мрежа.

В момента фабриката в село Мусачево работи на 50% от производственоста си, а пълният капацитет на българския цех е 1 000 броики дневно.

Мястото:

Генералният мениджър на ALC за България Шон Бош разяснява, че харесали село Мусачево заради добрата инфраструктура, близостта до София, лесния достъп до международни пътни коридори и голямо летище.

В случая на южноафриканския производител, транспортните връзки са критичен момент, защото от тях зависи цялото производство. Компанията шие седалките от телешки бокс, който внася по въздушен път от Южна Африка, а ватата за тапицерията и пластмасовите елементи идват с тирове от Западна Европа, предимно от Германия. Съответно готовата продукция се връща към автомобилните заводи там с камиони.

Шон Бош уточнява, че първоначалният замисъл на ALC за инвестицията в Източна Европа е включвал два варианта – строителство на гола поляна или покупка на съществуващи мощности. Впоследствие се спрели на трети – преустройството на новоизградена складова база в производствено предприятие. Сградата в Мусачево е собственост на гръцката строителна компания “Джи Пи констракшън”, а ALC я ползват под наем с 5-годишен договор.

Как се изкарват пари. За първата година от бизнеса си в България ALC очаква да приключи с приходи от 30 млн. евро при едва 50% натоварване на производствените мощности във фабриката край София, а пълният капацитет на българския цех е 1 000 броики дневно. На върха се очаква приходите да нараснат тройно – до около 90 млн. евро.

Източник : http://autobg.eu


image0 (9K)