Гривни за сателитно проследяване ще носят закононарушителите в България

Заподозрени в тероризъм и други високорискови закононарушители се следят със сателити в рамките на проект за електронен мониторинг. Това съобщи пред „Монитор“ началникът на отдел „Социални дейности и възпитателна работа“ при Главна дирекция „Изпълнение на наказанията“ в правосъдното министерство Валентина Караганова. В САЩ, Израел и други държави, които са обект на терористични прояви, сателитното наблюдение на такива хора е практика. У нас това се прави за първи път. В момента под сателитно наблюдение е един човек, предстои включването и на втори
Караганова, която е ръководител на проекта, не разкри тяхната самоличност.

У нас електронното наблюдение не е алтернатива на лишаването от свобода, а възможност за изпълнение на пробационна мярка, т.е. средство за контрол. Закононарушителят сам избира дали да се подложи на електронно наблюдение или да изпълнява мярката по стандартния начин – да се разписва в пробационната служба, а при забрана за напускане на страната да бъде проверяван от МВР или пробационен служител.

GPS-контролът е една от трите форми за електронен мониторинг, която е и най-скъпа. Другите са гласово проследяване и радиочестотен контрол. Хората, които са поставени под сателитно наблюдение, носят гривна на глезена с монтиран на нея чип, разказа Караганова.

Със себе си те могат да носят и още едно устройство, което е като телефон. Сателитното наблюдение е за високорискови нарушители, които са сериозна заплаха за обществото и затова са избрани да бъдат под постоянен надзор. „Това е за хора, на които не е забранено да напускат дома си, но ние проследяваме тяхното движение – има зони на изключване и на включване. Например, ако човекът е осъден за някаква форма на сексуално престъпление срещу непълнолетни и живее близо до училище или детска градина, това са зони на изключване, той не може да ги посещава или ако влезе в тази зона, системата веднага сигнализира и това се регистрира върху карта със зелени и червени точици“ обясни координаторът на проекта Надя Радковска.


image0 (9K)