Къде „отлетя“ птичето месо?…

[ad id=“225664″]

ЧЕТЕМ СТАРИТЕ ВЕСТНИЦИ 25 ГОДИНИ НАЗАД
в-к „Септември” брой 23, 1990 г.
КЪДЕ „ОТЛЕТЯ” ПТИЧЕТО МЕСО?
СЛУХОВЕТЕ И ИСТИНАТА ЗА РАБОТАТА НА ПРЕДПРИЯТИЕТО ЗА ЯЙЦА И ПТИЦИ ● ДИРЕКТОРЪТ ДИМИТЪР ЧИЛОВ ТВЪРДИ, ЧЕ „КРИЗАТА Е ПРЕМИНАЛА” И СНАБДЯВАНЕТО НА ПАЗАРА В ОБЩИНАТА ЩЕ СЕ ПОДОБРИ
Все по-ясно очертаващите се сътресения в икономиката не могат да не дават своето отражение и върху състоянието на пазара. Ден след ден на него изчезват или все по-инцидентно се появяват цели групи стоки. Естествено е и да тръгват какви ли не слухове, особено когато рафтовете на магазините за хранителни стоки не ни обещават нищо за трапезата. „Къде изчезна пилешкото месо?”: „Знаете ли, че вече птицекланицата не работи!”; „Ще увеличават цената…” и какво ли не още се коментира на опашките в търговската мрежа. И с право. През последните няколко седмици явно не всичко в снабдяването на пазара в общината беше наред, защото много рядко клиентите успяваха да закупят пилето в полиетиленов плик. Да проверим достоверността на тези слухове и каква е истината за изчезването на птичето месо, се обърнахме към директора на Предприятието за яйца и птици Димитър Чилов.
-Действително в края на февруари и началото на март се наложиха принудителни престои на производствените мощности в птицекланицата, но в момента те вече работят нормално. Недостигът на суровина не можеше да не се отрази на ритмичното снабдяване на търговската мрежа и предполагам това е предизвикало тревожните коментари на гражданите. Сега вече кризата е преминала и са взети необходимите мерки тя да не се повтори…

[ad id=“237001″]

Няколко са причините, довели до моментното прекъсване на производствения ритъм, и те далеч не са по вина на колектива на предприятието. За да стане ясна най-важната от тях, би трябвало да се върнем близо три месеца назад, когато се вдига цената на фуража за изхранване на пилетата от акордантите. Което на свой ред довежда до масово отдръпване на много от тях. Разбира се, тук не бива да се премълчава и фактът, че с много по-стара дата е проблемът с фуража изобщо, като количество и качество, подаван от Зърнено-фуражния комбинат. И ако се вземат рисковете по отглеждането на пилетата през зимните месеци, то бездействието на птицекланицата в края на февруари и началото на март идва напълно логично.
Към такава логика водят и последиците от неспазването на договорната дисциплина от страна на някои партньори на Предприятието за яйца и птици извън общината: селските стопанства в Чирпан, Спасово, Братя Даскалови, предали и предаващи суровината си, въпреки договорите, на други стопански организации в страната. С дата от шести март е решението на Сливенския съд по арбитражното дело между комбинатите в Стара Загора и Нова Загора. То задължава предприятието в Нова Загора да предаде 500 тона суровина, но те са едва половината от предварителното им споразумение със старозагорските им партньори. И едва ли по съдебен път трябва да се решават и за в бъдеще взаимоотношенията между стопанските организации, защото той е твърде далеч от деловата етика където и да е било по света…

[ad id=“263680″]

Ще спрем с причините за проблемите на колектива и ръководството дотук, тъй като, ако би трябвало да ги предадем така, както ни ги разказа директорът Димитър Чилов, то няма да ни стигне и цяла страница на вестника. А читателите ги интересува друго: какви са гаранциите, че няма да има повече смущения в снабдяването на пазара? На първо място – регулирането на създалата се конфликтна ситуация с личните стопани посредством 14-о ПМС от т.г. Чрез него се покриват явните им загуби при закупуването на фуража по новите цени. Че то е изиграло своята роля, го потвърждава фактът за масовото завръщане на акордантите: за месец март ще им бъдат предадени за отглеждане близо 400 хил. пилета. Пак за март от договорираните с трудово-кооперативните земеделски стопанства 180 хиляди броя са осигурени 186 хиляди (за сравнение – през месеците януари и февруари те са поемали за отглеждане едва по 50 и 60 хиляди)…
И така, в Предприятието за яйца и птици твърдят, че птичето месо ще „долети” отново на трапезата ни. Не почиват на нищо сериозно и слуховете за повишение на цената му. На нас, като потребители, не ни остава нищо друго, освен да се надяваме, че прогнозата ще бъде вярна. Но не бива да забравяме, че всяка една прогноза е относителна в зависимост от сезона. Поне метеоролозите са го доказали…
Павел КЪНЕВ


image0 (9K)