На крачка от големия финал. Ще намалее ли трошливостта на брикетите

ЧЕТЕМ СТАРИТЕ ВЕСТНИЦИ
в-к „Септември” бр. 145, 1980 г.
НА КРАЧКА ОТ ГОЛЕМИЯ ФИНАЛ
● ВИСОКО ИЗПЪЛНЕНИЕ НА ИКОНОМИЧЕСКИТЕ ПОКАЗАТЕЛИ ● РЕКОРДИТЕ ● ЩЕ НАМАЛЕЕ ЛИ ТРОШЛИВОСТТА НА БРИКЕТИТЕ ● ПАРТИЙНАТА ОРГАНИЗАЦИЯ – ОРГАНИЗАТОР НА УСПЕШНАТА РАБОТА
Преди около 20 години южно от ТЕЦ „Първа комсомолска” издигна корпусите си и започна редовно производство Брикетната фабрика – първото и единствено засега предприятие за брикети, спечелило си бързо голяма и трайна популярност сред хората.
Липсата на традиции в България за брикетопроизводството, ниското качество на суровината, сложната техника поставиха на изпитание колектива на предприятието. Занизаха се години, изпълнени със съмнения, тревоги, с търсене на верния път. Но човешката воля и творческа енергия си казаха думата – сложната технология се „предаде”. Производството непрекъснато расте. Множат се успехите на колектива.
-Отиващата си година беше добра за нас – разказа началникът на плановия отдел Йордан Петров. – Планът за производството на брикети за единадесетмесечието е преизпълнен с 4 504 т. За десетте месеца качествените показатели, които са специфични за нас, са изпълнени много добре. Изработени са 150 374 бара баночаса, което се равнява на 85,60 на сто от календарно възложените. Само турбините имат по-високо използване. Рязко се повиши производителността през един барабаночас. През десетмесечието сме произвели 77 000 т брикети повече, сравнено със същия период на миналата година. От снижение на разходните норми на въглища, пара и електроенергия спестихме 466 000 лева…

[ad id=“225664″]

На 18 октомври е постигнат най-високият резултат в историята на фабриката. Произведени са 4 706 тона за едно денонощие. На 14 ноември – 4 670 тона. Рекордни резултати! На какво се дължи това?
-През юли извършихме основен ремонт, като подменихме цели възли и машини – поясни началникът на производствения отдел инж. Георги Добрев. – Подменихме три верижни транспортьора. Ремонтирахме 20 брикетни преси. В охладителното отделение подменихме две вентилационни уредби. В праховото отделение ремонтирахме обезпрашителната инсталация. Скъсихме гумено-лентовите транспортьори. Стегнахме чуковите трошачки…
В подготовката на ремонта са били ангажирани много предприятия в окръга и страната. Ръководствата на СМЕК „Марица-изток” и Министерството на енергетиката са оказали добро съдействие. Ремонтът е завършен за 10 дни. В резултат на доброто му качество производителността на труда се е повишила значително. Чувствително се е намалило късането на транспортните ленти (едно от „тесните” места във фабриката). Намалена е и запрашаемостта на въздуха, както разходите за оперативен ремонт.
-В инженерния проект за 1981 г. предвиждаме монтаж на допълнителни вентилационни уредби в обект 05 и подмяната на 10 пресевни площи с полиеританови сита – продължи инж. Добрев. – това ще повиши още повече ефективността на производството ни.
Как да се намали трошливостта на брикетите? Това е един проблем, който от години занимава специалистите от фабриката.

[ad id=“225664″]

-В други страни брикетирането става при наличието на 9 процента суха пепелна маса, а ние брикетираме при 25 процента. Това е причината за трошливостта на брикетите – обясни началникът на технологичния отдел инж. Теньо Андреев. – След като излязат от цеха, те поглъщат известно количество влага и започва трошенето. За подобряването на качеството работим по съвместна програма със специалисти от ХТИ, МГИ, „Минпроект” и Министерството на енергетиката. Направиха се много опити, но без особени успехи. Искам да обясня защо в закупените от гражданите брикети има и много пепел. Ние ги превозваме до съответните поделения на ДСО „Строителни и горивни материали” с ж.п. вагони, които са покрити с мушами. Когато пристигнат на местоназначението си, те се разтоварват се челюстни кранове. Пълненето на колите става с фандромни машини и те загребват от пепелта, която се е получила при разтоварването и е останала отдолу. Ние стриктно следим за качеството на нашата продукция, но да спрем трошенето при транспортирането, засега не можем. Впрочем, през тази година закарахме до Ямбол брикети, натоварени в палети от по три тона, като всеки имаше по три отделения. Резултатите са много добри и ми се струва, че изходът е намерен…
Бригадната организация на труда – бързо внедрена и постоянно усъвършенствувана, също дава своето благоприятно отражение за добрите резултати на колектива. В четирите основни цеха работят 4 основни и 6 спомагателни бригади. Всяка си има планово задание. Във всяка се отчита коефициент за трудово участие на членовете й. постиженията на отделните бригади са много добри. Повишила се е личната и обществената отговорност на хората. Рязко се е подобрил психологическият климат. От цялостната дейност на партийната организация стана ясно, че тя води колектива към високата цел – предсрочното изпълнение на плана за последната година от петилетката по всички показатели още на 28 декември.
Сава САВОВ


image0 (9K)