Наблюдаваме рядко астрономическо явление и от Стара Загора – планета преминава по слънчевия диск

На 9 май от 14 часа ще се наблюдава рядко астрономическо явление – Пасаж на Меркурий. При безоблачно небе ще проследим преминаването на Меркурий по слънчевия диск до залеза на Слънцето, съобщи астрономът Надя Кискинова от НАОП – Стара Загора.

От България ще може да се наблюдава по-голямата част от явлението без последните докосвания на планетния диск до слънчевия. Около час преди края на пасажа на Меркурий, Слънцето ще е под хоризонта. Залезът му на 9 май за Стара Загора е в 20 ч. 27 мин.

Екипът на Народна астрономическа обсерватория „Юрий Гагарин“ в Стара Загора, в сградата на ГПЧЕ „Р. Ролан“, ще бъде на наблюдателната площадка на разположение на всеки гражданин, отделил миг от живота си да погледне през телескопите.

След залеза на Слънцето ще продължим наблюденията с младата Луна и ярката планета Юпитер до 21 часа. Заповядайте!
––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––––
Пасажът или преминаването на Меркурий пред диска на Слънцето е рядко астрономическо явление, случващо се средно веднъж на 7,5 години, когато Земята, Меркурий и Слънцето са на една права линия. За един век такива явления са 13-14 на брой и са в периода 7-12 май или 7-14 ноември.
От началото на ХХІ век са наблюдавани 2 пасажа на Меркурий: на 7 май 2003 г. и на 8 ноември 2006 г. От територията на България бе възможен за наблюдение първият от тях. Настоящият – на 9 май също ще може да се наблюдава в по-голямата си част от нашата територия, както и следващият след 3 години – на 11 ноември 2019 г.
Меркурий е най-трудно наблюдаемата планета поради близостта й до слънчевия диск, а орбитата й най-бързо променя ориентацията си в пространството поради гравитационното влияние на близкото до нея Слънце. Това прави пасажите на планетата уникални.
Меркурий е най-малката сред 8-те планети в Слънчевата система с размери 4879 km. Когато е между нас и Слънцето, разстоянието до нея е 92 млн. km. Това означава, че при проекцията на планетата въху слънчевия диск, тя ще е 1/194 част от него или 10-12″. Видимите размери на Меркурий са сравними с най-малките слънчеви петна на повърхността на Слънцето, които се виждат през телескоп. Възможно е обаче хора с много остро зрение да видят Меркурий само с помощта на специални слънчеви очила.
Внимание!!!
Когато се наблюдават частичните фази на слънчеви затъмнения или пасажи на Венера и Меркурий, наложително е да се вземат мерки за опазване на зрението. Дори за миг не бива да се поглежда към Слънцето без специални за целта слънчеви очила. Слънчев филтър трябва да имат обективите на бинокли, телескопи и фотоапаратите.

При наблюдение с оптически уред, след като са взети мерки за безопасност на зрението, трябва да се има предвид ориентацията на изображението. Биноклите дават право изображение, т.е. такова, каквото бихме имали само с очила. Телескопите обаче обръщат посоките върху слънчевия диск.
Пасажът на Меркурий на 9 май 2016 г. започва в 14 ч. 11 мин. официално време за България почти от посоката ИЗТОК на слънчевия диск.
Общата продължителност на явлението е 7 часа и половина и то изцяло ще може да бъде проследено от територията на Южна Америка, част от Северна Америка и Западна Европа.


image0 (9K)