Най-древната цивилизация е обитавала днешните български земи

varnenski nekropol1_resized

Варненският халколитен некропол е по-древен от египетските пирамиди.

Всички се чудим от кога хората са започнали да носят украшения от злато и кога жълтият метал е станал символ на престиж и власт? Смята се, че това е станало някъде в древен Египет или Шумер, където гробниците на фараоните са били пълни със златни накити. Но не е така. Преди почти 40 години във Варна е открито най-старото злато на света. Това е доказателство, че най-древната цивилизация е обитавала днешните български земи.

  Щастлива случайност – През 1972 година при изкопни работи за прокопаване на канал между две предприятия в Западна промишлена зона, в района на Варненското езеро, на повърхността излезли жълти парченца със странна форма и украса. 22-годишният тогава младеж, който намерил скъпоценностите не разбрал първоначално, че са златни, заради по-бледия им цвят. Все пак разровил и събрал всичко, което успял да намери и го прибрал в кутия за обувки. Няколко дни златото е стояло в кабината на багера му, без да подозира, че това съкровище ще обърне сензационно историята на света. Когато се прибрал в родният Дългопол, младия Райчо Николов показал намереното на родителите си, а те веднага се свързали със съседа – проф. Димитър Златарски, тогавашен шеф на местния музей, който от своя страна се обадил на археолози и на шефа на Варненския музей тогава – д-р Иван Иванов. Веднага започнали разкопки на мястото, на което било намерено златното съкровище. По-късно изследванията показват, че е чисто 24-каратово злато. Специалистите били категорични, че това е част от гробен инвентар в халколитно гробище, датиращо от около 5000-4400 година пр. Хр.

zlatni nakiti_resizedВарненското злато – най-старото в света – намереното е археологическа сензация. По света находките стават известни с името Съкровището на варненския халколитен некропол („некропол” – град на мъртвите), а цивилизацията, на която е принадлежало „Култура Варна”. Това е най-голямото количество обработено злато от V хилядолетие пр. Хр. в света. В разкопаните около 7500 кв.м. са разкрити 294 гроба с над 3000 златни украшения и накити с общо тегло около 6,5 кг. Обработеното злато е отпреди около 7000 години – от края на петото и началото на четвъртото хилядолетие пр. Хр. – късно каменно-медна епоха (късен халколит). До тогава се е смятало, че първият метал, обработван от човек е „мед”, но след тези разкрития се оказва, че златото започва да се използва заедно с медта и още от тогава става символ на власт и престиж.

  Погребенията – Археолозите откриват три различни типа погребения и начини на полагане на тленните останки – по гръб с изпънати тела; в свито положение, наподобяващо позата на детето в утробата на майката и гробове без тела, но с погребални предмети – т. нар. символични гробове. Остава загадка защо в тях има най-много злато, те са най-богатите погребения, а погребани няма. Съществуват две хипотези за тези гробове. В Гръцката култура е имало обичай да се прави празен гроб на човек, който е починал далеч и не е било възможно да се донесат тленните останки, но по този начин му се отдава почит. Другата хипотеза е свързана с обичай в древен Египет, според който всяка есен погребвали боговете Озирис и Изида, а те възкръсвали на пролет. Има предположения, че и у нас е било нещо подобно, макар и далеч преди египтяните. В друг тип символични гробове пък са били открити глинени „маски” изобразяващи човешко лице, чийто очи, уши, нос, зъби са означени със злато. Древните хора, населявали земите около Варненския некропол са били на прага на създаването на цивилизация. По гробовете може да се съди, че вече е имало социално разслоение – намерени са гробове на бедни и на богати. Женските погребения са били много по-бедни от мъжките. В тях пак е имало злато, но много по-малко. По това археолозите съдят, че тогавашното общество е било навлязло в епохата на патриархата – мъжете са с по-висок социален статус, създадена е прослойка на управляващи.

nekropol_pogrebenie_resized Гроб 43 – Най-голямо доказателство за социалното разслоение е един от разкопаните гробове (№43 по реда на откриването му). В него са намерени над 1000 златни предмета с общо тегло над 1,5 килограма. Откритите останки са на мъж на около 40-50 години, с доста висок за епохата си ръст от 180 см., а предметите в гроба говорят за погребение на знатен вожд или жрец и за наличие на добре структурирано йерархично общество. Скелетът, освен със златни предмети е бил заобиколен и с много сечива от мед, кремък, кост и глинени съдове. Доста загадъчно е намирането на златен фалос до скелета, който изглежда мъртвецът е носил приживе, закачен на своята дреха. В гроба е открит и златен скиптър – символ на власт. От намерените предмети във всички гробове произхожда непознато до сега богатство. Освен над 3000 златни премета са намерени медни сечива и накити, керамични пластини и стъргалки, каменни брадви, тесли и длета, много мъниста от мрамор, кварц, минерал и каолин. От особено значение са находките от черупки на средиземноморски мекотели – Dentalium u Spondylus. Първите са необработени и наброяват около 12 000, а от черупката на вторите са изработени около 1100 мъниста, гривни и др. Към всичко това се добавят и над 650 глинени съда, които са лошо изпечени или само изсушени, което пък се свързва с погребалния ритуал. Според последните проучвания, датирането сочи, че некрополът е съществувал около 200 години. Интересен факт е, че някои от най-богатите гробове с украшенията от мидени черупки и много злато са и най-ранни – от 4600-4550 г. пр. Хр. Самото развитие на некропола също не е традиционно. Обикновено едно гробище се разраства от единия си край към другия, но в този случай не е така – ранните гробове са разхвърляни на различни места и вероятно разширението става около тях, на членове на тези фамилии.

Некрополът на Варна – по-древен от пирамидите – едно от последните изследвания доказа, че Варненското съкровище, на възраст 7 хиляди години е първото свидетелство за научна човешка мисъл на планетата. Невероятно, но цивилизацията, която е живяла по нашите земи е била запозната със златното сечение (фи) и числото Пи (3,14), отразяващо отношението между дължината на дадена окръжност и нейния диаметър. В един от гробовете, археолозите намират два златни бика с различни размери. По-малкият е с 45 точки, а по-големият има 56. Тези две числа, умножени по ръста на по-големия бик (58,17 мм), се получава… височината на Великата Хеопсова пирамида – 146,5 метра. Друг факт, възбуждащ изключителен интерес е, че царският лакът, който бил използван като мерна единица от строителите на египетските пирамиди е заложен като еталон в артефактите от  Варненското съкровище. Открита е керамична купа със златни инкрустации и диаметър, с абсолютна точност, равен на един царски лакът или 52,36 см. Тайнствените златни плочки също са много интересни – ако се прокара диагонал между вътрешните дупки се получават точно 58 градуса – ъгълът в основата на Великата пирамида. Д-р Джон Чапман, от международния екип, който изследва находките казва, че Варненският некропол е много, много по-древен от пирамидите и Стоунхендж. Стоунхендж е от преди 5000 години, а египетските пирамиди са на 6000, докато културата „Варна” е на 7000 години.

  “Златото oт Варненския халколитен некропол има около 50 изложби по света – обиколило е Япония, два пъти Франция, показвано е в три града в Германия, в Англия, САЩ, Канада, Йерусалим, Санкт Петербург.”

Днес… държавата все пак си взе златния некропол. Държавата си върна целия терен от над 7 декара, където са археологическите разкопки на близо 150 гроба на варненския халколитен некропол. Това съобщи областният управител на Варна. Той вече има нотариален акт за публична държавна собственост и това ще даде възможност разкопките да продължат, след като бяха замразени за близо три десетилетия. Наскоро се навършиха 40 години, откакто багеристът се натъкна при разкопни дейности на най-старото злато, което е на над 7000 години. Ако мястото има пътека, павилион и охрана, можем да доведем близо 1 милион туристи годишно, каза Димитър Дичев, председател на сдружението „Култура и туризъм на Североизтока“.

Източник: uchiteli


image0 (9K)