Наричат пещера Магурата осмото чудо на света (снимки)

Някои наричат пещера Магурата осмото чудо на света. Според други влизайки в нея, човек попада в земите от приказките. Наистина в тази пещера времето губи своя смисъл сред неземните красоти, излезли от ръката на Майката Природа, творени в продължение на 15 милиона години…

[ad id=“225664″]

Магурата е една от най-красивите пещери в България. Тя се намира близо до село Рабиша, на 32 км югозападно от Видин, на около 17 км от Белоградчик и на около 445 километра северозападно от Стара Загора.

Марурата е от най-големите пещери в България.

Общата дължина на галериите ѝ е 2,5 километра.Изходът ѝ се нарича Вратача. Отделни зали имат колосални размери.Това са Триумфална зала, Полето, Хармана, Прилепна галерия, Стрелбището, Галерията с рисунките, Зловеща галерия, Слънчева зала, Зала на сталактоните, Зала на падналия бор, Зала на тополата, Тронна зала. Всички зали са свързани чрез галерии и пещерни тунели, а в Триумфална зала има малко езеро. Най-голямото по площ вътрешно езеро в страната пък се намира в непосредствена близост до пещерата. Това е Рабишкото езеро:

rabishko ezero_resized

Целогодишната температурата в пещерата е 12 градуса.

[ad id=“263680″]

Според геоложките проучвания образуването на пещерата Магура е започнало преди около 15 милиона години. В една от залите са разкрити праисторически рисунки, издълбани в скалата и изрисувани с прилепно гуано (тор). Те изобразяват танцуващи женски силуети, танцуващи и ловуващи мъже, маскирани хора, животни, звезди, оръдия на труда, растения. Рисунките датират от различни епохи – епипалеолит, неолит, енеолит, начало на раннобронзовата епоха.

В пещарата има и слънчевият годишен календар от късния неолит. Това е най-ранният слънчев календар, открит досега в Европа. Той е изрисуван по стените на залата светилище и на него са отбелязани няколко празника, както и 366 дни.

В пещерата са открити кости на пещерна мечка, пещерна хиена и други.

[ad id=“236993″]

В Магурата се наблюдава богато разнообразие от различни по форма и размери образувания. Там може да видите сталактити, сталагмити, сталактони, синтрови джобчета, пещерни бисери, „пещерно мляко”. „Големият сталактон” веатлява със своите внушителни размери. Той е висок над 20 метра, а диаметърът на основата му е 4 метра. „Падналият бор” е най-големият сталагмит в български пещери, изследвани до момента, с дължина над 11 м и диаметър в основата 6 метра.

Пещерата се използва и за производството на шампанизирано вино. В нея то отлежава при естествени условия, подобни на тези, използвани при производството на френско шампанско.

Магурата е обявена за природна забележителност през 1960 година. Тя е и сред Стоте национални туристически обекта. Най-посещавана от туристи е през лятото.

Посетете Магурата – ще се пренесете в друг свят, подобен на онзи от приказките!

[ad id=“236999″]


image0 (9K)