КЕВР утвърди нови цени на ВиК услугите в 26 области

От 1 януари 2021 г. Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) утвърди нови цени на ВиК услугите в 26 области на страната.

Намаляват се цените на услугите в 16 ВиК дружества, а за 7 дружества цените се повишават. Най-значително водата ще поскъпне в Разград – с 6.2%, и в София – с 6.1%. Така от 1 януари софиянци ще плащат 2.935 лв. на кубичен метър с ДДС. В Разград цената ще е 3.632 лв. на куб. м. – най-високата в цялата страна.

Между 0.1 до 2.2% ще поскъпне водата също така в Монтана, Варна, Плевен, Пловдив, Хасково и Кърджали. Водата ще поскъпне с 0.5% и в изпадналия във водна криза Перник.

Ценатата на ВиК услугата намалява в Смолян, Силистра, Русе, Шумен, Сливен, Бургас, Враца, Ямбол, Добрич, Търговище, Ловеч, Благоевград, Видин, Велико Търново, Габрово.

По време на заседанието на КЕВР пред сградата на регулатора се проведе пореден протест срещу поскъпването на водата. Преди време срещу повишението на цените се обяви и омбудсманът Дияна Ковачева. „През годините е доказано, че увеличаването на цената на водата с нищо не допринася за гражданите, защото качеството ѝ не се повишава“, коментира Ковачева. Тя припомни, че е възразила и срещу новия закон за ВиК, който се предлага МРРБ. По думите ѝ е недопустимо да няма механизъм, при който хората да плащат по-малко, ако качеството на водата не е добро, а в същото време се слагат и допълнителни такси като таксата достъп до вода, която се плаща при всички положения независимо дали се ползва или не вода.

КЕВР припомнят, че са задължени нормативно да актуализират утвърдените с 5-годишните бизнес планове на ВиК дружествата цени на услуги всяка година, като се отчитат различни допълнителни показатели, а не само инфлацията.

През 2020 г. комисията извърши цялостен регулаторен преглед, включващ планови проверки на дейността на всички ВиК дружества за 2019 г., посочват от КЕВР. За първи път в процедурата по изменение на цените на услугите регулаторът е отчел и ефекта от изпълнението на инвестициите, заложени от дружествата в бизнес плановете, както и изпълнението на единните показатели за ефективност. В резултат на тази проверка сега тарифите се свалят там, където съответното ВиК не е изпълнило 5-годишния си бизнес план и не е направило заложените инвестиции.

Източник:dunavmost.com


image0 (9K)