Съботна разходка до Деветашкото плато

През девет планини в десета, през девет реки в десета, през девет езера в десето, през девет села… та на Деветашкото плато!

Деветашкото плато се простира в северната част на Средния Предбалкан, между долините на реките Осъм на севрозапад и Росица на югоизток. Южно от село Брестово чрез ниска седловина (440 м) се свързва с Ловчанските височини. По северното му подножие преминава условната граница между Средната Дунавска равнина и Средния Предбалкан.

[ad id=“225664″]

Деветашкото плато е изградено основно от варовикови скали. Тук могат да бъдат видени почти всички видове повърхностни и подземни карстови форми – въртопи, валози, карстови блата, пропасти и пещери. В района се намират едни от най-големите пещери и пещерни комплекси в България.

Дължината му от запад на изток е 28-30 км, а ширината — до 18 км. Най-високата му точка връх Чуката (555,7 метра) се намира в южната му част, на около 600 м североизточно от село Брестово. Средната му надморска височина е 400-500 м и е наклонено на север. Северозападните и северните му склонове обърнати съответно към река Осъм и Дунавската равнина са стръмни, на места отвесни.

[ad id=“263680″]

Територията на Деветашкото плато е част от Националната екологична мрежа Натура 2000. Според Закона за биологичното разнообразие и Директивата за птиците Деветашкото плато е обявено за Орнитологично важно място.

Многобройни са пещерите и пропастите в местността. Не всички са проучени и пригодени за обикновения турист, повечето представляват интерес най-вече за пещерняците.

Най-известна е Деветашката пещера. Има богато минало с доказателства за живот в нея още през Средновековието. Днес е сред трите най-големи местообитания на прилепи в Европа. Освен Деветашката пещера по северозападната и северната периферия на платото са разположени пещерите Кадена дупка, Калева, Руева, Гурлева, Водната, Чавдарска, Маарата и други.

[ad id=“236993″]

Интерес представляват също местността Градът с находките от римско и тракийско време и музеят „Къкринско ханче”, където е заловен великият български революционер Васил Левски (1837 – 1873).

[ad id=“236999″]

В Деветашкото плато се намират Крушунските водопади – една величествена водна феерия, разкриваща уникалността на природата, образуваща единствената в страната травертинова каскада.


image0 (9K)