Анализ: Световен ден без тютюнопушене

През миналата година у нас са починали около 110 хиляди души. Близо 15 % от тях  са били болни под някаква форма на рак. Това показват данни от анализ на Евростат за смъртността в страните на ЕС. Най-неблагоприятно  върху здравето влияние тютюнопушенето – основен отключващ фактор за редица заболявания. 

Анализът е по повод днешния 31 май, който се отбелязва като Световен ден без тютюнопушене и вредите на тютюна върху белите дробове, съобщава БТА.

Според тези данни у нас през миналата година от рак на белите дробове са починали близо 3 300 души, като от тях 2 600 са били мъже – 700 са били жени. Така показателят за смъртност у нас от рак на белите дробове е 20 %, като с подобни данни са още 10 европейски държави, при среден показател за ЕС за смърт от рак на белите дробове от 21 на сто.

Според актуални данни на НСИ у нас активни ежедневни пушачи са близо 40 % от мъжете и 18 на сто от жените, което на практика означава, че има 1,3 милиона ежедневно пушещи българи и около 680 хиляди редовни пушачки жени.

Най-многобройна е групата на пушачите от 25 г. до  44 г.

Особено важен и актуален проблем е тревожното нарастване на пушачите на възраст 13-16 години – в тази група пушат 42 на сто от момичетата и 31 на сто от момчетата. Тревожно намалява и възрастовата граница, при която деца пропушват за пръв път на 8-10 години, а близо 68 на сто от българските деца са били подложени на пасивно тютюнопушене, което влияе негативно за здравето.

Според данни на експерти от Националния център по обществено здраве и анализи у нас почти три пъти е нараснала консумацията на цигари за половин век – от 1050 къса през 1950 г. – до 3150 къса през 2001 година, което поставя страната ни на едно от челните места в света по потребление на цигари на глава от населението – 6,6 броя цигари средна дневна консумация.

Водеща по смъртност страна в ЕС от рак на белите дробове е Унгария с дял от 27 процента, отчита Евростат. Там от близо 33 хиляди смъртни случаи от рак – 9 000 са причинени от рак на белите дробове. Други страни, засегнати в по-висока степен от този вид смъртност са още Гърция, Полша и Холандия – съответно по 24 процента.

Най-нисък дял на смъртност от рак на белите дробове е отчетен в Португалия – 15 на сто, следват Литва, Латвия и Швеция – по 16 на сто и Словакия – 17 на сто.

Очаква се през 2030 г. броят на пушачите в света да надхвърли 1,6 милиарда души.

Тютюнопушенето е най-важната предотвратима причина за редица хронични заболявания и преждевременна смърт – днес цигарите убиват по 1 на всеки 10 души по света, а очакванията са през 2030 година съотношението да достигне 1:6 – около 10 милиона смъртни случая годишно.

Световният ден без тютюнопушене през тази година се акцентира върху отрицателното въздействие, което тютюнът оказва върху здравето.

В страните на ЕС има около 250 милиона активни пушачи при общо 510 млн. души население в ЕС, към които е насочена и кампанията за добро здраве и благосъстояние без тютюнев дим, според Евростат.


image0 (9K)