ЧЕТЕМ СТАРИТЕ ВЕСТНИЦИ
в-к „Септември” бр.132, 1980 г.
СЛЕД ИЗПИТАНИЯТА – РЕДОВНО ПРОИЗВОДСТВО
За изпълнение на изискванията на националната програма за ефективност в машиностроенето и за широко навлизане на дизеловите двигатели в транспорта ДСО „Хидравлика” – Казанлък, дава съществен и конкретен принос. Една от основните задачи от плана по техническия прогрес е усвояването и внедряването в редовно производство на вакуум-помпа ПВА – 1.
На Института по хидравлика и пневматика бе възложено изработването на опитен образец на конструктивната и технологичната документация за новото изделие. Колектив с ръководител инж. Пейчо Пеев разработи срочно конструктивните чертежи, като успоредно с това започна изготвянето и на технологичната документация, в която са включени над 200 отделни позиции за технологична екипировка. Веднага след завършването на работните чертежи в експерименталния цех на института започна и изпълнението в метал на опитни образци. При изпитанията на готовите образци на функционална годност те показаха отлични показатели. В експертното заключение от изпитанията на образеца, изготвен от базата за развойна дейност при комбинат „Васил Коларов” – Варна, е написано: „Вакуум-помпата ПВА – 1 напълно удовлетворява изискванията ни на заявител по параметри и размери. Разработката да се продължи, като предлагаме да се даде оценка „К”. Наистина при изпитанията опитният образец показа някои показатели, по-добри от оригинала на фирмата „Перкинс” – за дебит, маса и работно време за създаване на вакуум по препоръчвания режим. Едно от добрите качествени постижения на разработката е това, че масата на теглото на образеца е намалена с 10 на сто спрямо теглото на английската помпа. Особено важно предимство, постигнато от конструктори и проектанти, е, че изработването в метал се реализира изключително с местни материали, като само при комплектацията се ползва един вносен лагер.
Внедряването на изделието бе възложено на цех 120 от комбинат „Хидравлика” – Казанлък., като вече при промишлени условия се ползваха техническата документация на института и придобитите практически познания в инструменталния цех при изработване на опитните образци. Най-добрите специалисти в цех 120 се включиха с ентусиазъм за усвояването и за срочното завършване и предаване на пробната серия от 9 помпи. Но отначало работата не тръгна според очакванията и по предварителната програма. Възникнаха някои нови технически проблеми, които трябваше незабавно да бъдат решени. Оказа се, че въпросът с изработването на технологичната екипировка в заводски условия, когато на конвейера се залагат хиляди бройки, е сравнително по-различен, отколкото в експерименталния цех.потърсени бяха отново инж. Маринов и инж. Христов – отговорни технолози от Института по хидравлика и пневматика. С тяхна помощ специалистите от комбинат „Хидравлика” и работниците от ЗИНО – Казанлък – главен производител на технологичната екипировка, се наложи да нанесат известни поправки в технологията, а също и при изработването на екипировката и инструментите. Произведените в пробната серия 9 помпи при изпитанията отново показаха отлични показатели.
Когато всичко беше проверено и изпитано, дойде времето и за първата промишлена серия в редовно производство. В чест на празника на машиностроителя бяха произведени първите 500 броя и веднага експедирани за вграждане към дизеловите двигатели в комбинат „В. Коларов” – Варна.
Икономическият ефект, който ще се реализира от внедряването на вакуум-помпата, възлиза на 462 хил. лева, от които 390 хил.валутни лева, като се спира внос от второ направление. С доказаните положителни качества и параметри ново изделие е конкурентно способно и освен на местния пазар се очертават добри перспективи за износ в социалистическите страни, особено след ласкавите отзиви за него на ХХХVІ международен панаир в Пловдив.
Константин ЕРШОВ