Казусът с царските имоти – пак в Конституционния съд

Върховният касационен съд (ВКС) спря делото за „Царска Бистрица“ и сезира Конституционния съд (КС), съобщи lex.bg. На четвъртия казус от сагата за т. нар. царски имоти, по който трябва да се произнесат, върховните съдии решиха да поискат тълкуване от Конституционния съд за това какви са правното действие и последици от решението му от 4 юни 1998 г., с което обяви за противоконституционен Закона за обявяване държавна собственост имотите на семействата на бившите царе Фердинанд и Борис и на техните наследници.

Определението е на състав с председател Маргарита Соколова и членове Светлана Калинова (докладчик) и Гълъбина Генчева. След това ще се вземе решение на кого е Царска Бистрица.

Решението по това дело може да повлияе на всички други съдебни решения за собствеността на имотите на Сакскобурготски.

Делото за „Цapcĸa Биcтpицa“ бeше peшeно нa пъpвa инcтaнция oт Coфийcĸия oĸpъжeн cъд в пoлзa нa дъpжaвaтa пpeз 2014 г. Три години по-късно и Coфийcĸият aпeлaтивeн cъд пpизнa двopeцa зa дъpжaвeн. Досега и по останали искове срещу Симеон Сакскобургготски и сестра му Мария Луиза, върховните съдии се произнасяха, че са държавна собственост. Първо през ВКС през 2012 г. мина дeлoтo „Kpичим“, а после и „Capъгьoл“, и „Cитняĸoвo“. Делото за двореца Врана след месец ще бъде гледано от Апелационния съд.

Въпросът за това какви са последиците от решението на КС от 1998 г. стои в основата на спора за царските имоти. Двете страни – Сакскобургготски и сестра му от една страна, и държавата – от друга, застъпват различни тези.

Тази на държавата е, че решението на КС има стойност единствено на декларация, даваща оценка на минали събития, но няма правна стойност на реституиращ акт.


image0 (9K)