Учебната 2020/2021 г. ще започне присъствено в класните стаи

Съветът към МОН реши: Новата учебна 2020/2021 г. ще започне присъствено в класните стаи за всички ученици и класове.

Диян Стаматов председател на Съюза на работодателите в системата на народната просвета обясни, че училищата трябва да имат готовност за преминаване в смесено обучение при необходимост, съобщава Монитор.

„Това е очакваното и желано решение от всички. Трябва да започнем присъствено, но всяко трябва да обмисли добре всички възможности според реалността към първи септември. Те трябва да имат готовност с конструктивен план за преминаване при необходимост в смесена форма на обучение, когато възникне сериозно разпространение на коронавируса в училището или в даден клас”, каза още той.

Учебните заведения трябва да имат готовност за дезинфекция, преминаване за няколко дни в дистанционно обучение, докато тя приключи. При случаи на заболели деца в един клас, как да се процедира, ако случаите са в цялото училище. Директорите на училищата трябва да посочат дали ще затварят само една класна стая, етаж или цялото училище.

Всички възможни ситуации и ключови моменти ще бъдат разписани от работна група, в която ще влизат както експерти по образователното и здравното министерство, така и директори, учители на малки и големи училища, основни, средни и гимназии. Също ще бъде обсъдено как да се процедира с училищните бюфети и столови и дали  да бъдат временно или изцяло затворени, разрешено ли ще бъде движението по коридорите.

„Ще разгледаме всички възможни хипотези, но с отвореност, за да може всяко училище да прецени какво може да прецени спрямо своите специфики”, уточни Стаматов. Така всички – учители, ученици, родителите, ще са подготвени как да действат, ако възникне определена ситуация.

Ако се наложи да се премине на смесен режим на обучение всеки клас или цялото училище ще използват една онлайн платформа. Стаматов подчерта, че няма да се използват Viber, Facebook или Zoom, както досега. Той подчерта още, че трябва да се наблегне на подготовката на учителите и достъпа до интернет ресурсите. Има достатъчно време да се предвидят всички опасности в учебния процес през летните месеци.


image0 (9K)