Уставът на партията – мост към демокрация

ЧЕТЕМ СТАРИТЕ ВЕСТНИЦИ 25 ГОДИНИ НАЗАД
в-к „Септември” брой 30, 1990 г.
Предизборен афиш (БСДП)
УСТАВЪТ НА ПАРТИЯТА – МОСТ КЪМ ДЕМОКРАЦИЯ
Преди четири и половина десетилетия Цвети Иванов – главен редактор на в. „Свободен народ”, орган на БРСДП (о), се обърна към Българската комунистическа партия със статията апел: „Не разрушавайте всички мостове…” Днес проектоуставът на Българската социалдемократическа партия, член учредител на Социалистическия интернационал, разработвайки принципите му, изгражда мост към СВОБОДА, СПРАВЕДЛИВОСТ, СОЛИДАРНОСТ И ДЕМОКРАЦИЯ.
БСДП е политическа организация на демократичното единство, изключващо всякакви привилегии. Организационната структура се гради от основни партийни организации, териториални координационни съвети, висш партиен съвет с изпълнителен съвет до най-висшия орган – конгреса. Базираща се на пълна автономност на основните организации, открития диалог, пълната гласност и публичност на вътрешнополитическия партиен живот, БСДП спазва принципа на изборност и състезателност на всички ръководни органи, гаранция срещу единоначалието и авторитарността. Конгресният мандат, максимум до два по 3 години, съвпада с мандатността на всяка ръководна длъжност. Тайното гласуване и вземането на решения се извършва с мнозинството от 2/3 при задължителен кворум ¾ от списъчния състав.
Член на БСДП може да бъде всеки пълнолетен гражданин, който не е лишен от граждански права, не членува в друга политическа партия и приема устава и програмата. Закон за всеки социалдемократ е да се стреми към нравственост в личния и обществено-политическия живот. Той може да избира, да бъде избиран, да усъвършенствува, обновява и укрепва БСДП без право да създава фракции. Териториалните координационни съвети нямат ръководни функции. Те са свързващо звено с Висшия съвет и имат представителни пълномощия от името на групата основни организации. Висшият съвет е орган за колективно ръководство. Разпределя и носи отговорност за изразходването на одобрения бюджет на БСДП. Задължен е да оказва непосредствена помощ на всички основни организации и тяхната дейност. Висшият съвет избира свой оперативен орган – изпълнителен съвет, председател и организационен секретар. Изпълнителният съвет е постоянно работещ колективен орган, който организира и контролира изпълнението на приетите решения от Висшия съвет и конгреса. Има пълномощия да решава текущи въпроси от дейността на БСДП, за което се отчита пред Висшия съвет най-малко на 6 месеца. Контролната комисия на БСДП контролира бюджета, материалните средства и стопанисването на имуществото, както и финансовата, стопанската и деловодната дейност. Тя извършва обстойни проверки по жалбите и внася предложения за решаване от Висшия съвет или конгреса и оказва методическо ръководство на контролните комисии в основните партийни организации.
Върховен ръководен орган на БСД е конгресът. Българската социалдемократическа партия осъществява своята политическа дейност чрез участието си в Народното събрание, правителството, местните органи на държавната власт. Във всички избори, на всички равнища БСДП може да издига свои кандидати или да подкрепя други кандидатури. Народните представители образуват парламентарна група в Народното събрание, която работи в съответствие с принципите на социалдемокрацията. БСДП осъществява своята дейност на пълна самоиздръжка. Членският внос се определя доброволно от всеки член. Средствата се набират и от дарения, стопанска дейност и други законосъобразни начини. За поемане на крупни финансови задължения, покупка на имоти и средства за производство Висшият съвет взема специално решение.
БСДП е юридическо лице и се представлява от своя председател. Уставът на партията бе приет на 31 март 1990 година на Националната конференция на Българската социалдемократическа партия.
Христо НЕНЧЕВ
председател на ИС на БСДП в Стара Загора


image0 (9K)