В защита на доброто си име екоорганизации ще сезират еврокомисията

Бяха изнесени данни в „Труд“, в които е засегната и организацията „Зелени Балкани-Стара Загора“.

До края на работната седмица Министерството на околната среда да огласи публично резултатите от вече извършени проверки по екопроектите с европейски средства, по които в понеделник прокуратурата поиска одит заради „потвърдени съмнения в тяхната законосъобразност“. За това настояват в отворено писмо от коалиция „За да остане природа в България“ в отворено писмо до министъра Ивелина Василева в четвъртък.

Природозащитниците искат и публична информация дали средствата по тези проекти са проверени и сертифицирани от Европейската комисия. От МОСВ обаче са запазили пълно мълчание по казуса, въпреки че също са засегната страна в обвиненията в статиите на „Труд“.

В случай че МОСВ не заеме позиция по казуса, засегнатите организации ще защитят доброто си име, като се обърнат директно към Европейската комисия, пише dnevnik.bg.

В началото на седмицата от държавното обвинение съобщиха, че са извършила проверка на три проекта на екологичното министерство, финансирани с европейски средства, и предлагат те да бъдат одитирани заради „потвърдени съмнения в тяхната законосъобразност“. Поводът за проверката са били статии във в. „Труд“ от началото на януари, заради които главният прокурор Сотир Цацаров се е самосезирал. По това време изданието имаше кампания срещу екоактивисти и поредица от материали за водени от тях различни проекти.

Тези проекти са приключили, дейностите и резултати са проверени, както от одитори, така и от страна на управляващия орган на ОПОС, и са приети, подчертават от коалицията. Към момента бенефициентите и изпълнителите не са уведомени за съмнения в законосъобразността.

Изявлението на прокуратурата засяга проекти по Ос 3 на оперативна програма „Околна среда“ (ОПОС) 2007 – 2013, в които имат участие неправителствени организации, членове на „За да остане природа в България“. В него се твърди, че „след приключване на проверките от ВАП и анализ на фактите, изложени в статиите [във вестник „Труд“] и в документите, изискани от МОСВ, са потвърдени съмненията в законосъобразността при упражняване на дейностите по управление и разходване на предоставените средства от Европейския съюз.

Еколозите определят като неприемливо това, че така поднесена информацията – без да са уведомени бенефициентите за резултатите от споменатата проверка и без конкретни данни за нарушения, тя е непроверена. В същото време тя е била тиражирана в медиите, което води до уронване доброто име на организациите, работещи за опазване на биоразнообразието дълги години.


image0 (9K)