(VV) Председателят на ПП МИР сезира МВР за забавено досъдебно производство за нарушения на „Софийска вода“

VV 10:23:01 05-07-2021
RM1022VV.010
ПП МИР – „Софийска вода “ – сигнал

Председателят на ПП МИР сезира МВР за забавено досъдебно производство за нарушения на „Софийска вода“

София, 5 юли /БТА/
Председателят на ПП МИР (Морал, Инициативност и Родолюбие) Симеон Славчев изпрати сигнал до служебния министър на вътрешните работи Бойко Рашков за забавено досъдебно производство при проведена обществена поръчка на „Софийска вода“. Това съобщиха от пресцентъра на партията.
Той е призовал вътрешния министър да образува спешна проверка за причините за забавянето на разследването на държавното обвинение.
Сигналът на Симеон Славчев до прокуратурата е за проведената от „Софийска вода“ АД обществена поръчка за доставка на химикал за пречистване на водата в язовир „Искър“ – „Луброфлог 19“, на стойност 1 215 500 лв. без ДДС. Още през 2019-та година Симеон Славчев, в качеството му на общински съветник в Столичния общински съвет, е информирал, че с фалшифицирани и подправени документи, „Софийска вода“ АД избира питейната вода на София да се пречиства с гръцки продукт, кoйтo ocвeн, чe ce oкaзвa пo-cкъп, е и c нeизяcнeн cъcтaв и без регистрация за безопасност, се посочва в съобщението.
През август 2019 година, Симеон Славчев, в качеството му на общински съветник, е дал пресконференция в БТА, по време на която изнася всички факти и обстоятелства за нарушенията при провеждането на обществената поръчка на „Софийска вода“ и призовава всички компетентни институции да се самосезират и да извършат проверка по случая, се посочва в съобщението. „След като нито кметът на Столична община Йорданка Фандъкова, нито прокуратурата обърнаха внимание на казуса с огромен обществен интерес, на 13.08.2019 г. сезирах прокуратурата за сериозно нарушение в Столична община при провеждане на обществена поръчка. Една година след сигнала ми, държавното обвинение образува досъдебно производство срещу неизвестен извършител, но вече почти две години след подадения сигнал до прокуратурата информация за напредък по досъдебното производство няма“, е заявил Симеон Славчев, цитиран в съобщението.
Според него освен материални щети за водоползвателите чрез цената на реагента, осъществената обществена сделка е и с риск за здравето на хората. В момента предстои обявяването на нова обществена поръчка от „Софийска вода“АД със същия предмет, което налага спешно да се изясни от прокуратурата имало ли е нарушение при предходната обществена поръчка на Софийска вода, както и дали има икономически злоупотреби и здравен риск за гражданите, е казал още Симеон Славчев. Той е допълнил , че според постановление на Министерският съвет, осигуряването на питейна вода е определено като стратегическа национална сигурност на страната, както и според европейски изисквания, включени в Наредба 9 за качеството на водата за питейно-битови нужди.
„В тази връзка, моля да разпоредите проверка по образуваното досъдебно производство, за да се установят причините за забавянето по него. Темата е от изключителен обществен интерес“, пише в своя сигнал до вътрешния министър Бойко Рашков председателят на партия МИР и бивш общински съветник в Столичния общински съвет Симеон Славчев.
За да докажат съмнителния произход на гръцкия продукт преди повече от една година, председателят на ПП МИР и група от експерти са изследвали неофициални проби от химикала и са ги предоставили на две акредитирани лаборатории. Заключението е било, че химикалът съдържа органични вещества над минимално допустимата норма. Тогава „Софийска вода“ е изпратила проби от химикала до лаборатория във Виена, а заключението на изследователите е било, че пробите отговарят на съединението ПАК (полиалуминиев хлорид), допълват от партията. Тогава председателят на ПП МИР Симеон Славчев е казал, че въпросното съединение е с различен химичен състав от това на продукта. Той е изразил сериозни съмнения, че има подмяна на продукта и подмяна на документи с невярно съдържание./ВД/
/РУМ/

Купуването и продаването на гласове са престъпления! Източник: http://www.bta.bg/


image0 (9K)