Защо Дивотинският манастир е наричан „Царски“ и как са върнали открадната икона?

Divotinski_manastir (1)Дивотинският манастир – магично кътче, стожер на вярата и българщината, се намира в Люлин планина, близо до с. Дивотино, на около 2 км от квартал Михайлово на гр. Банкя и на 25 км от София.

До Светата обител се стига, след като от Банкя се поеме по пътя за кв. Михайлово, но се отбива вдясно малко преди да се стигне квартала. Оттам се кара около километър и се отбива по черен проходим път вляво, който след 2-3 км. води до манастира.

Дивотинският манастир „Св. Троица“ е построен през 1046г. и е един от най-старите и запазени около София. След завземането на София от турците през 1382г. манастирът е разрушен, като оттогава до днес са останали само малки дървени части от иконостаса и три стенописни икони. Светата обител е възобновена през 1875г. и сред местните хора става известен и като Царски манастир, заради честите посещения на Цар Фердинанд, който подарил две каляски на тогавашната игуменка, майка Клавдия. Както повечето манастири, така и Дивотинският е поддържал килийно училище и подпомагал освободителните борби, като е приютявал Васил Левски.

Дивотинският манастир е действащ, като в днешния си вид църквата и манастирските сгради са построени през 1902г. Църквата е еднокорабна, едноапсидна, с две конхи и един купол, разположен върху висок барабан. В нея се съхранява смятаната за чудотворна икона на Св. Богородица.

Удивително красиво място, което посреща хиляди християни и туристи. Вече и пътят до него е ремонтиран.

В двора е много красиво, с пъстри цветя и зеленина. Около манастира има кошери с пчели и там можете да си купите мед.
Заслужава си да се види.

За случващия се ремонт на манастира огромна е заслугата на архим. Серафим. Той пръв започва възстановяването на манастира заедно с двама послушници преди 10-ина години – Димитър Попстоев и Емил Якимов (и двамата сега свещеници). Манастирът бил полуразрушен, без електричество и без регулация, но съхранява прекрасни древни икони, една от които преди години е била открадната, но скоро обратно върната, като е оставена пред вратата на храма. Местните разказват, че на крадеца се случило нещастие.

За информация на туристите: храна и спане в Дивотинския манастир не се предлагат.


image0 (9K)