Защо дори и чайките се „развеждат“?

Човешката съвместимост е загадъчна работа. Оказва се обаче, че не е само човешката…

Естественикът Уилям Джордан написа чудна малка книжка, наречена „Разводът на чайките“, в която обяснява, че дори между чайките – вид птица, която според твърденията избира само един партньор в живота си – съществуват разводи в около 25% „от случаите“. Което означава, че една четвърт от двойките чайки се провалят в първите си взаимоотношения и то до такава степен, че трябва да се разделят поради непреодолими различия.

Никой не може да разбере защо точно тези птици не се погаждат помежду си. Препират се и си съперничат за храна, спорят кой ще строи гнездото, карат се кой да пази яйцата, вероятно се разправят и за навигацията. В края на краищата не успяват да отгледат здрави пиленца. (Първо на първо, защо изобщо толкова заядливи птици са усетили привличане една към друга или пък защо не са послушали приятелите си, е загадка). Както и да е, след един-два сезона кавги тези нещастни чайки се предават и тръгват да си търсят други съпрузи. И ето я голямата изненада: често техните „втори бракове“ са напълно щастливи и тогава много от тях наистина остават с партньора си за цял живот.

Представете си го, моля! Дори и сред птици, с мозъци колкото батерия за фотоапарат, съществува такова нещо като принципна съвместимост и несъвместимост и никой учен не е успял да определи защо. Птиците или са способни да се толерират една друга дълги години, или не са. Толкова е просто и сложно същевременно.

Положението при хората е същото. Някои от нас се понасят, други – не…


image0 (9K)