Илияна Йотова: Липсата на сигурност днес е глобално явление

„В 21 век светът изпитва остър дефицит на общуване, на диалог, както в обществата в границите на националната държава, така и на международната сцена. Причината за проблемите е, че сме загубили възможността да се чуваме“, каза вицепрезидентът.

Голямата пропаст между стандартите на живот в по-богатите и в по-слабо развитите страни виси със страшна сила. Това каза вицепрезидентът на Република България Илияна Йотова по време на откриването на международна конференция „Движението на необвързаните страни в многополюсния свят: неговата роля в поддържането и насърчаването на международния мир и сигурност“, предаде „Фокус“.

„Липсата на сигурност се превърна в глобално явление, а глобалните предизвикателства изискват глобален отговор. По тази причина аз приветствам фокуса в регионалната сигурност и социално-икономическото развитие, поставени на срещата на Организацията в Баку. Знаете ли какво ми направи впечатление в една друга декларация – тази от първата конференция на върха в Белград преди цели 57 години. Огромна част от проблематиката, залегнала в документа виси със страшна сила над обществото ни и днес и все така нерешено. Говоря за все по-голямата пропаст между стандартите на живот в по-богатите и в по-слабо развитите страни. Говоря за самоопределяне на държавите в глобализиращия се свят, нуждата от устойчиво развитие в редица сфери. Говоря дори за разоръжаване“, посочи още Йотова.

Тя уточни, че именно организацията открива мотивите да прокара първи в световната политика за разрешаването на глобалните проблеми с изграждане на нов тип международни отношения. Йотова уточни, че организацията работи за мир. По думите й новата световна система има нужда от обединение, а не от конфронтация, от идеали, а не безпринципност и правото на по-силния.

„В 21 век светът изпитва остър дефицит на общуване, на диалог, както вътре в самите общества в границите на националната държава, така и на международната сцена. Причината за голяма част от проблемите ни е това, че сме загубили възможността да се чуваме“, допълни вицепрезидентът. Според нея трябва да се преодолее тенденцията големите и силните да взимат решение вместо всички останали. „Ето защо Движението на необвързаните държави е толкова ценно днес, независимо от това, че има нужда от ново значение, нова организация, нов статут и ново място“, отбеляза още вицепрезидентът.

Според нея са необходими повече такива събития като днешното, за да се популяризира движението. Тя изтъкна, че именно университетите са мястото за провеждане на такива конференции. Йотова благодари на СУ „Св. Климент Охридски“ за домакинството.

„Свободата, равенството и личната сигурност не могат да остават само на хартия като част от бутикови документи“, каза вицепрезидентът.

Йотова заяви, че Движението на необвързаните държави (NAM), която е сред организаторите на събитието, е организацията, онагледяваща днешния девиз на ЕС. „Затова звучи актуално и модерно, а именно „единни в многообразието“. Вицепрезидентът отбеляза, че в списъка на движението са вече 120 държави. „Те събират гласовете и волята на над 55 % от световното население. Тази воля и тази енергия никой няма право да игнорира“, заяви още Йотова и посочи, че те са незаобиколим фактор в ООН.

„Същевременно движението играе важната роля на морален коректив. Много хора по света мислим еднакво, можем да сме съюзници и партньори, но мостовете и доверието помежду ни не се градят лесно, нито пък така бързо, както би ни се искало“, допълни тя. „

Вицепрезидентът посочи, че всички страни в движението са носители на различни култури, език и вяра и това е идентичност, богатство. „Най-голямото изкуство е разбирателството помежду им“, посочи още Илияна Йотова. По думите ? форуми като този допринасят за пълната картина и чуване на различните мнения.

„Светът днес е друг – сложен, плашещ и изпълнен с несигурност“, обясни тя. „Темата за погазването на основните човешки права е актуална във всяка една държава по света.

Свободата, равенството, личната сигурност не могат да остават само на хартия като част от бутикови документи“, подчерта вицепрезидентът.

Според нея тези думи и лозунги не са девалвирали в човешкото съзнание, а днес имаме нужда от тях повече от всякога. Илияна Йотова допълни, че ако не се потърсят общи решения, конфронтациите между обществата ще се задълбочават.


image0 (9K)