Кирил Петков: Няма 121 души, които да не ги е страх

Кирил Петков: Няма 121 души, които да не ги е страх

Снимка: БГНЕС/Благой Кирилов

Премиерът в оставка Кирил Петков очаква мандатът за съставяне на правителство, връчен на „Продължаваме промяната“, да бъде върнат, предадоха БТА и БГНЕС.

Видяхме, че няма 121 души, които да не ги е страх да кажат „Не на задкулисието“, заяви Петков в района на Комотини в  Гърция, където присъства на официалната церемония за края на строителството на газовата връзка между двете страни (IGB).

Още по темата

По думите му България не е пред газова криза, а единственият голям проблем в момента е, че влизаме в политическа криза.

„Толкова много осъзнаваме тежестта на отговорността, която имаме, че тази сутрин всички наши депутати се опитаха да комуникират с депутатите от ИТН. До този момент мисля, че мандатът ще бъде върнат без подкрепа от 121 души“, каза Петков.

Очаквах, че историческата тежест и съвестта на тези хора ще надделее над страха, ще сме отворени за диалог до последния момент, посочи още той. „Изпускаме историческо време на парламента, изпускаме възможността да вкараме 40 закона, изпускаме парите по Плана за възстановяваме, изпускаме дейността по управление на КПКОНПИ“, добави Петков.

Оттук нататък ако има служебно правителство, отговорността отива изцяло в него, уточни премиерът в оставка.

Още по темата

„Завъртяхме крана, вече има газ в тези тръби, налягането е високо, очакваме последните няколко стъпки със софтуерния контрол, както и самият акт 16 – актът, подготвен от всички институции, който трябва да стане в следващите седмици“, заяви Петков.

Той допълни, че очаква в края на август да тече азерски газ. „Някой беше подписал анекс миналата есен, който нямаше нищо общо с българския интерес, иначе отдавна можеше да потече газ“, добави премиерът в оставка.

В момента получаваме пълния си обем газ по договор на цена, която е равна с тази на Газпром. Цената е еквивалентна на тази на „Газпром“, подчерта Петков. След това ще отиде с 30% по-надолу цената, обеща премиерът в оставка.

IGB е газовата връзка, която свързва гръцкия Комотини със Стара Загора. Тя е значителна стъпка в предоляването на зависимостта на България от руския природен газ и свързва газопреносната мрежа с Трансадриатическия газопровод (TAP). По нея страната получава газ от Азербайджан. През миналата година България е получила 300 млн. куб. метра газ от централноазиатската държава и този внос се определя като „смел ход от страна, която не е известна с геополитическото си лидерство“.

Още по темата

България има договорени 1 млрд. куб. метра природен газ внос от Азербайджан с входна точка IGB. Докато връзката не бъде въведена в експлоатация, страната ни получава само част от тези количества по алтернативни трасета – през Кулата-Сидирокастро.

https://www.investor.bg/


image0 (9K)