Кристиан Дростен и Михаел Майер-Херман: Втората вълна на епидемията може да е много по-унищожителна

Очаква ни втора, много по-унищожителна вълна на епидемията от коронавирус, предупреждават германски учени и апелират в никакъв случай да не се избързва с разхлабването на мерките, пише 24 часа

„Същото беше и с испанския грип“, пише DW.
Твърде рано е за оптимизъм в кризата с коронавируса, според двама германски учени. Вирусологът от берлинската клиника „Шарите“ Кристиан Дростен(на снимката) и епидемиологът Михаел Майер-Херман предупреждават, че ако ограниченията, въведени заради коронавируса, бъдат облекчени прекалено рано, има голяма вероятност от втора вълна на епидемията. И тази втора вълна може да се окаже много по-унищожителна
Вирусологът от Берлинската клиника Шарите Кристиян Дросден и епидемиологът Михаел Майер-Херман предупреждават, че втората вълна на епидемията може да развие неочаквана мощ.
В интервю за „Тагесшпигел“ Майер-Херман обяснява, че при коефициент на репродукция 1 – тоест,когато един болен заразява само един друг човек, за създаването на т.нар. стаден имунитет биха били необходими цели 25 години. Ясно е, че подобно нещо е неприемливо. Още повече, че в момента все още няма ваксина. Затова ученият пледира за поддържането на строги ограничителни мерки, с които вирусът да бъде „пресушен“. Това означава да се поддържа коефициент на репродукция от 0,2 или 0,3. В противен случай, твърди Майер-Херман, ще трябва да живеем с ограниченията още много дълго време.

„В момента, в който разхлабването на ограничителните мерки надмине определена граница, отново ще се сблъскаме със силно разрастване на заразяванията“, предрича епидемиологът. В този случай, според него, ще се повторят ситуации като тези в Италия или Ню Йорк и тогава по-принуда отново ще се стигне до пълна парализа на обществения живот.
Вирусологът Кристиан Дростен също се опасява, че разхлабването на мерките в Германия може да доведе до драстично увеличаване на броя на заразените. В Туитър Дростен написа, че при коефициент на репродукция 1 вирусът не изчезва, а продължава да тлее незабелязано под похлупака на ограничителните мерки.
Пред „Франкфуртер Алгемайне Цайтунг“ ученият казва, че броят на заразените, които се лекуват в берлинската болница „Шарите“, от седмици насам нараства, а интензивните отделения постепенно стават все по-пълни. „Това развитие буди загриженост“, казва вирусологът и предупреждава, че ако коефициентът на репродукция отново се вдигне над 1, епидемията може да се разрази с нова и много по-унищожителна сила.
Списание „Фокус“ цитира и тези думи на Дростен: „Това са развития, до които ще се стигне почти неизбежно. Това не са някакви спекулации. Наистина очаквам да се стигне дотам„. При такова стечение на обстоятелствата болниците в Германия могат да се окажат силно претоварени. „Толкова претоварени, колкото сега не можем да си представим“, добавя Дростен.
Вирусологът твърди, че тази опасност е съвсем реална и дава за пример испанския грип, разразил се през 1918 в края на Първата световна война. И тази епидемия плъзва първоначално само на отделни места, после, през летните месеци, отслабва, включително и поради въведените карантинни мерки, но продължава да тлее под повърхността. Така се стига до втората вълна на епидемията, която отнася повечето от десетките милиони жертви.


image0 (9K)