Нинова: Недопустима е намесата на Турция във вътрешните ни работи

„Борисов да дава отговори – кой, кога и по какъв начин е въздействал върху правителството“, призова лидерът на левицата.

„Днес беше свикано извънредно заседание на Изпълнителното бюро, на което обсъдихме въпроса със Закона за вероизповеданията и изявлението на външния министър на Турция. За нас то е недопустима намеса във вътрешните работи на България. Тя се изразява в казаното: „Проектът на България за поправки в религиозния закон беше срещу всички видове основни права и свободи и нарушаваше правата”. И сега е важното изречение: „Турция беше принудена да се намеси и се наложи България да внесе промени”. Външният министър посочва: „Главното мюфтийство има някои дългове, в замяна на тях искаха да продадат собствените му имоти“ и в опит да се намери решение, той отново се е свързал със София. Тоест, разговорите и намесата е била многократна, а не единична“, заяви Корнелия Нинова. 

По думите й, още на 6 март от БСП са алармирали за сделката ГЕРБ – ДПС по Закона за вероизповеданията. Вчера този закон се прие. Прие се също решение да се разсрочат задълженията на мюфтийството до десет години, но по-важното е, че остана възможността за финансиране от чужди държави на вероизповеданията в България. Видно от изявлението на външния министър на Турция, тези две неща са свързани – намеса от страна на чужда държава, промяна в закона, отбеляза Нинова.

„Затова ние искаме четири неща. Първо, Бойко Борисов да дава отговори – кой, кога и по какъв начин е въздействал върху правителството и защо той се е съгласил, тъй като знаем добре, че външният министър Екатерина Захариева и вносителят на закона Цветан Цветанов няма да направят нищо без съгласието на Борисов, по техни лични признания. 

Второ, обръщаме се към „Обединени патриоти“ да напуснат веднага правителството. В противен случай, участвайки с министри в този кабинет, това ще означава, че те одобряват тази политика. Каквото и да правят в парламента,  каквито и фалшиви сигнали да дават, каквато и илюзия да създават у обществото, че се борят и са родолюбци, оставяйки в кабинета, означава, че те провеждат същата политика. Само напускането на кабинета ще бъде доказателство за обратното.

Трето, главният прокурор да започне разследване- има ли намеса на чужда държава във вътрешните работа на България и кои хора са били проводници на тази намеса. След изявлението на Лютви Местан и ДОСТ, че искат обявяване на турско малцинство, след изявлението на външния министър, който казва: „Ден и нощ работим за интересите на турските общности в чужбина и това е един от приоритетите на външната политика на страната“, да им обърнем внимание, че турска общност и турско малцинство в България няма. Българските мюсюлмани са български граждани. Главният прокурор, когато се занимава с ДОСТ, да започне разследване и по тези изказвания, защото изказването от Турция, ДОСТ, външният министър и мълчанието на Борисов са заплаха за националната сигурност и за етническия мир в България. 

Четвърто, обръщаме се и към президента Радев да наложи вето на този закон и да свика Консултативен съвет по национална сигурност. Припомням ви, че решението на КСНС, с което всички бяхме съгласни, беше да се намери вариант да се спре финансирането от чужди държави на вероизповеданията в България. Вместо това, приетият вчера закон остави външното финансиране от чужди държави в България, но за сметка на това опрости или отсрочи, което си е истинско опрощаване, задълженията на мюфтийството. И волята на КСНС е подменена. Затова настояваме президентът да свика отново този съвет, за да обсъдим въпроса“, категорична бе Корнелия Нинова.


image0 (9K)