България се представя на панаира на книгата във Франкфурт с голям, но празен щанд

България се представя на Панаира на книгата във Франкфурт с голям, но празен щанд, съобщи във „Фейсбук“ Манол Пейков, управител на издателство „Жанет 45“.

„Тази година Изпълнителната агенция за насърчаване на малките и средните предприятия към Министерство на икономиката реши да подпомогне българското участие на Франкфурт, като купи щанд с нечувани размери: цели 100 квадратни метра!
Дотук добре. Оказа се, че за да бъдат представени книгите на дадено издателство, обаче, то трябва да кандидатства и да спeчели „проект“.
Дотук добре. На нас, обаче, ни се обадиха, за да ни осведомят за възможността да кандидатстваме осем дни преди панаира; трябваше да реагираме за около 24 часа, а се изискваха куп документи. Преценихме, че няма да успеем.
Очевидно нещо подобно се е случило и с повечето от останалите „поканени“ издателства. Вследствие на което на огромния български щанд на най-престижното книжно изложение в света са представени 6 (шест) издателства: Златното пате, Хермес, Симетро, Изток-Запад, Просвета и Анубис.
Поради несвоевременното планиране (или бог знае защо), не е дадена нито стотинка за оформяне на щанда (макар самият щанд да струва майка си и баща си).

Резултът е, че разполагаме с
1) Най-скъпия щанд, който някога сме имали във Франкфурт;
2) Най-големия щанд, който някога сме имали във Франкфурт;
2) Най-постния щанд, който някога сме имали във Франкфурт;
3) Най-кухия, невзрачния, безхарактерния, безсмисления щанд, който някога сме имали във Франкфурт.

От което стават ясни две неща:
1) Вечната мантра „пари няма“, ежечасно повтаряна от държавата по адрес на българската книга, без съмнение трябва да се разчита като „желание няма“;
2) Наличието на пари и желание все още не е достатъчно, за да се свърши една работа както трябва. Трябва и малко акъл.“

На снимката: фрагмент от полупразните щандове на българския павилион във Франкфурт, октомври 2016.


image0 (9K)