7 факта за Античен форум Августа Траяна – Стара Загора, които може да не знаете

Форумът на античния римски град Августа Траяна е разкрит след строителни работи в района на Съдебната палата в града. Днес при античния форум е изградена трибуна за зрители и форумът се използва за сцена за редица оперни, театрални, балетни и фестивални прояви. Посещения се извършват само след предварителна заявка в Регионален исторически музей в Стара Загора.

Ето и 7 факта, които може би не знаете за форума:

  1. Античният форумен комплекс е едно от най-монументалните съоръжения в римския град Августа Траяна.
  2. Основател на града е император Траян (98-117 г.), откъдето идва и името му. Траян осъществява широкомащабна урбанистична дейност, но войната, която води през 114-117г на изток срещу Партското царство, му пречи да изгради града.
  3. Истинското изграждане на Августа Траяна започва при император Марк Аврелий (161-180 г.). По негово време са изградени улична мрежа, водоснабдяване и канализация, обществено и жи­лищно строителство. Построени са и две крепостни стени, под­силени с около 40 бойни кули, от ко­ито досега са открити и проучени само 11. Открити са и две от портите на града – южната и западната. По същото време на града е предоставено правото да сече собствени емисии бронзови монети. Сеченето на монети продължава почти 100 години. Строят се още храмове, базилики, терми, портици, театрална сграда, тържища и др.
  4. Най-голямо впечатление прави форумният комплекс, разположен до западната порта на града. Уникален елемент на този комплекс е амфитеатрално изграденият театрон с лице към площадното пространство на комплекса. Разполагал е с десет амфитеатрално подредени каменни седалки, които са били използвани от зрителите за наблюдение на тържества, събрания, шествия, гладиаторски борби и др.
  5. Северно от театрона са разположени просторни терми, които били обществена баня, но играели и ролята на обществен, духовен и спортно-образователен комплекс.
  6. Сградата е разполагала с повече от 10 просторни зали. Там се е намирало и най-ранното учебно заведение в града (началото на III век) – Севериановият (Северски) гимназион.
  7. Комплексът е разрушен около средата на V век при опустошителните набези на хуните, предвождани от Атила.


image0 (9K)