Аква Калиде – „топлият град“, в който витае древността, посреща туристи в археологическия комплекс

Античен и средновековен град „Акве калиде – Термополис” е част от онази уникална магия на древността, която се разпростира из България от хиляди години и е превърнала страната ни в символ на историческа непреходност.   Уникалният туристически комплекс беше открит официално на 18 септември.
За Акве калиде
Akva_Kalide_resizedБалнеокомплексът е с площ 6 декара, в посока север-юг дължината му е 86 метра. Това го прави един от най-големите в света. Заради лековитите минерални извори Аква Калиде – Термополис е просъществувал без прекъсване векове наред. Падали са империи, сменяли са се цивилизации, но в тракийската, римската, византийската, османската и българската епохи хората не са спрели да посещават мястото. Заради този постоянен интерес, около банята е възникнал цял град.
Минералните извори
„Акве калиде – Термополис” възниква около топлите минерални извори още в тракийско време в І-во хилядолетие преди Христа, когато траките превръщат горещия извор в най-почитаното светилище на Трите нимфи. Легендата за Tрите нимфи носи слава и голяма популярност на града дори и през римската епоха. Множество исторически източници сочат топлите извори в града като едни от най-добрите в целия свят. Градът се е отличавал с изключителна красота и богатство. През ХVІ век султан Сюлейман Великолепни оценява лечебните качества на водата на това място и изгражда изключително модерен за времето си хамам (турска баня).   По времето на император Траян наблизо е изграден римският път Виа Понтика и край баните е построена пътната станция Акве Калиде. По времето на император Септимий Север пак там се провеждат специални тържества и спортни игри, наричани „Северия Нимфеа“.
През късното средновековие Акве Калиде става известен като Терма или Термополис (от гръцки – топъл град).  През VI век древното селище вече е с разширени бани и изградениAkva Kalide_resized крепостни стени. Лековитите извори на Акве Калиде са посещавани от едни от най-известните владетели по тези земи – Филип II Македонски, Юстиниан I, хан Тервел, Константин IV. Съпругата на император Тиберий II, Анастасия успешно се излекува в Термополис и в знак на благодарност подарява императорската си мантия на местната църква. По време на Кръстононите походи през през XIII в.  латинските рицари се настаняват в топлите бани на Терма. След престоя си тук и лечението в топлите бани  рицарите ги признават за “най-хубавите в целия свят”.
Легендата за Трите нимфи
Стара легенда разказва за три непорочни девици, обрекли се да служат на боговете и да пазят целебния минерален извор край някогашния древен град и пътна станция Акве Калиде (от латински – лековита вода).  Девойките съгрешили и не опазили чистотата си. Бягайки от Божието наказание, те не могли да се спасят и били вкаменени. Останките на този легендарен и исторически значим античен град днес може да се видят в района на днешните Минерални бани край Бургас.
Археологически открития
Разкопките при „Акве Калиде“ през последните няколко години доведоха до уникални и изключително любопитни открития. Археолозите откриха  крепостната стена на града и северния вход към нея, както и  8 помещения в източното крило на банския комплекс, където са били разположени вероятно магазините и кухненските помещения. Разкрита е и уникалната за времето си отоплителна система – специални глинени тръби, по които върви топлият въздух от каналите с гореща вода и отоплява каменните плочи на пода.  Открит е двустъпален басейн с мраморни цокли, който е един от най-ранните в древните бани.
Разкопките разкриват и пет оловни печата, с които са били подпечатвани документи от кореспонденцията на високопоставени военни и административни лица през Х-ХІ век. Те са доказателство, че крепостта е имала важно военностратегическо и административно значение на главния път през Балкана от север към византийската столица Константинопол. Открит е и малък бронзов печат с латински надпис, който вероятно е свързан с престоя в средновековната крепост и баните на латинските рицари на Хенри Фландърски през 1205г. Сред археологическите находки са над 200 антични монети, накити и култови предмети. Най-ценни сред тях са: тракийска култова брадвичка от сребро, камея от пръстен с гравиран царски орел, сребърен медальон с изобразен Св.Георги и обеца.  Любопитен факт е, че 2/3 от монетите са автономни бронзови монети, сечени в близките антични градове Аполония – Созопол и Месембрия – Несебър. Очевидно е, че въпреки честите военни спречквания между тях, гражданите им еднакво ценяли лечебните извори на Аква Калиде и почитали техните покровителки – Трите нимфи.
 Любопитно
Любопитни са находките от “медицинския кабинет” на балнеокомплекса. Там са намерени специални лъжички-дозатори от орехово дърво. Във времената, когато хапчета все още е нямало, с тях са отмервани различни лечебни вещества – в прахообразно и течно състояние. В медицинския кабинет са открити и мускалчета, в които са изсипвани лечебните тинктури.
 Акве Калиде – миналото оживява
През 2012 г. започна мащабна програма за реставрация, която вече позволява на туристите по неповторим начин да се потопят в атмосферата и магията на легендарния град. Изградени са археологически паметник,  музейна експозиция и презентационен посетителски център с включени към него търговски обекти и кафене, благоустроено и озеленено е прилежащото пространство със зони за отдих и парк-музей на открито,реконструирана е банята на Сюлейман Великолепни и е превърната в музей на минералната вода.

image0 (9K)