България може да се превърне в регионален лидер при ранна диагностика на рак

Институтът за ядрени изследвания и ядрена енергетика към БАН ще получи апаратурата за ускорител – циклотрон, с който ще произвежда изотопи за ранна диагностика на ракови заболявания.

Произвежданите у нас изотопи ще струват 4-5 пъти по-евтино от вносните. Това каза пред БНТ директорът института на доц. Димитър Тонев.

Голяма част от хората не вярваха, че ние ще купим такава машина. Това вече е факт. Мина фабричните тестове и много успешно ги мина. И сега идва, оказва се, най-тежкият проблем с кадрите. 2017 година да започне производство за всички пет скенера в България, включително и тези, които са на Балканите – Северна Гърция, Македония, Сърбия.

След като бъде сглобен, циклотронът ще може да произвежда изотопи, необходими за работата на ПЕТ-скенерите, с които се прави ранна диагностика на различни видове рак. А ранното откриване на онкозаболяванията дава значително по-голям шанс за излекуване на пациентите. В момента голяма част от изотопите, необходими за важните изследвания, се внасят от Унгария и Австрия. Това оскъпява значително стойността на изследването.

Доц. д-р Димитър Тонев заяви, че циклотронът ще спомогне страната ни да се превърне в регионален лидер при ранна диагностика и лекуване на онкологични заболявания. Очаква се да заработи през 2017 г., предстои изграждането на специална сграда, където да се помещава придобивката. Циклотронът ще намали значително цената за лечение, каза още Тонев.


image0 (9K)