Билките на спокойствието, които улесняват съня

valeriana_resizedВалериана

Екстрактът от валериана има успокоително въздействие върху централната нервна система, улеснява заспиването  и отпускането намускулите. Използва се против спазми. При някои хора обаче билката има обратен ефект и води до неприятна превъзбуденост. Валерианата не е токсична и може да се използва и от деца при намалени на половина дози.

 

glog_resizedГлог

На сватбените пиршества в Древна Атина гостите били закичвани с клонка от глог-гаранция за щастието и благоденствието на младоженците.

Използват се главно разцъфтелите връхчета на глога, които съдържат флавоноиди. Те намаляват нервността и безпокойството, успокояват, регулират сърдечния ритъм и кръвното налягане. Глогът е подходящ при аритмия, безсъние и проблеми с менопаузата.

 

zhalt kantarion_resizedЖълт кантарион

В миналото хората използвали кантариона, за да прочистят къщите си от зли духове, като закачвали снопче да виси от тавана.

Народната медицина използва цветните му връхчета като стимулант при депресия, за добро храносмилане, против киселини в стомаха, за успокоение при нервност и при проблемна менопауза.

 

zvezdoviden anason_resizedЗвездовиден анасон

Неговите корени са богати на полиени, които имат терапевтични свойства. Анасонът се използва при смущения в храносмилателната система-подуване повръщане при нервни състояния и други, но най-вече при безпокойство.

 

 

ilang ilang_resizedИланг-иланг

В Югоизточна Азия и по островите в Индийския океан ароматното масло от иланг-иланг се използва като афродизиак, но отдавна са известни и свойствата му да успокояват състояния на нервност и раздразнителност. За тази маслото се употребява чрез втриване в кожата или инхалации. Направете си сами масажно масло, като смесите наколко капки есенция от иланг-иланг с неутрално масажно олио.

pasiflora_resizedПасифлора

Тази билка има анксиолитично действие при напрежение и страхова невроза, намалява въздействието на стреса и помага при безсъние.  Освен това  влияе добре на сърцето. Трябва да се спазват предписаните дози, в рамките на които няма опасност от токсичност.

 

polski mak_resizedПолски мак

Негова родина е средиземноморското крайбежие. Свързваме мака с опиума, който се извлича от семенниците му. В народната медицина отдавна се използват леко наркотичните му свойства при най-различни оплаквания-безсъние, висока температура, коклюш, ангина, бронхит, астма. Външно се употребява при зъбен абцес и офталмия (тежък конюктивит).


image0 (9K)