(BO) Водим преговори за пристигането на камили в зоопарка, съобщи директорът на Зоологическата градина в София Добромир Бориславов

BOBSTH 08:15:01 17-07-2021
MH1515BO.005 08:15
Зоологическа градина – София – Добромир Бориславов – интервю

Водим преговори за пристигането на камили в зоопарка,
съобщи директорът на Зоологическата градина в София
Добромир Бориславов

София, 17 юли /София Господинова, БТА/
В момента водим преговори за пристигането на камили в Зоологическата градина в София. Когато дойдат ще се похвалим, тъй като транспортът на тeзи животни е голямо предизвикателство, съобщи в интервю за БТА директорът на Зоологическата градина в София – Добромир Бориславов.
Зоологическа градина – София е най-старата и най-голямата на Балканския полуостров. Основана е през 1888 г. от Княз Фердинанд. През 1984 г. зоологическата градина е преместена от центъра на София в кв. „Хладилника“, където е разположена върху площ от 235 декара. Софийският зоопарк е един от 100-те национални туристически обекта. Зоопаркът работи с лятно работно време и без почивен ден от 9.00 до 17.00 ч., а престоят на посетители в зоопарка е разрешен до 18.00 часа. Поради извънредната епидемична обстановка залите „Големи котки, терариум и аквариум“, „Гиганти“ и „Примати“ 1, 2, и 3 са временно затворени. Посетителите могат да се разхождат по алеите и покрай загражденията, които са на открито, и да наблюдават животните във външните им пространства.

Нови видове животни

През тази година, тъй като ни предстои мониторинг във връзка с нашето членство в Европейската асоциация на зоопарковете и аквариумите, сме предвидили да направим повече групирания на видове, т.е. там където има единични бройки, да ги допълваме с мъжки или женски животни от същия вид, посочи Бориславов. Той даде за пример новопристигналите в зоопарка мъжки и женски екземпляр от вида птица носорог, защото обитателите при нас от този вид са брат и сестра. Сега ще могат да се създадат две размножаващи се двойки, информира директорът. Докарахме по-дребни животни като кинкажу, вид хищник от семейство Енотови, защото ни беше останало само един екземпляр от този вид, а искахме да направим група, съобщи директорът на зоопарка.
През тази година, като голям успех мога да определя пристигането в зоопарка на нов вид примати – двойка красиви златоръки тамарини. Те са южноамерикански вид, представители на сем. Остроноктести маймуни, които обитават амазонските дъждовни гори. Тамарините пристигнаха с полет от Мадрид през май тази година. Те са родени в испанския зоопарк Сендавива през януари 2019 година. Наричат се златоръки поради златисто-оранжевата окраска на крайниците им. Те вече обитават реконструираните заграждения и могат да бъдат видяни в колекцията на зоопарка. Много сме щастливи, тъй като това са видове, които не присъстват във всеки зоопарк, подчерта Бориславов. Малко по малко си увеличаваме нашата колекция, която вече наброява над 1000 вида животни. Освен това имаме аквариум, като рибите в него са извън тази бройка.
През тази година не предвиждаме големи реконструкции в зоопарка. Усилията ни са насочени към ремонти в загражденията на животните, които ще групираме. Планираме подмяна на аранжировките в загражденията на животните, защото ги ползват интензивно и съответно ги развалят и чупят, посочи Бориславов.
Относно идеята отпреди години за превръщането на зоопарка в отворен тип с обособяване на зони за животните на географски принцип. Тази идея е на финала, трябва да се направи обществено обсъждане, тъй като нещата зависят и от институции, които трябва да одобрят тази промяна. Най-вероятно ще започнем с обособяването на зона „Африка“, като най-привлекателна и интересна географска зона за нас и нашите посетители. Технически ни трябва още малко време, каза Бориславов.

Нерегламентираното хранене на животните

Надявам се, че вече повече хора разбират колко вредно е нерегламентираното хранене на животните за самите животни. Преди месец имахме такъв случай с един сурикат, който влезе в интензивното отделение, защото беше изял огромно количество нетипична и неподходяща за него храна, отбеляза Бориславов. Той разказа как е станал свидетел майка да дава на детето си солети, за да нахрани суриката. „Питам я защо го прави, а тя ми отговаря, че нейното дете много обича солети“, посочи Бориславов и подчерта, че всичко това се случва между две табели, на които пише – „Моля, не хранете животните“. Сурикатът оцеля на ръба, след няколкодневен престой в клиника и под постоянно наблюдение. Но защо трябва да стигаме до там, попита Бориславов.
Обитателите на зоопарка не са циркови, а диви животни. Те не могат да се хранят с човешка храна, защото това може да им навреди и дори да застраши живота им. Освен това транспортирането на диво животно в специализирана клиника е истинско предизвикателство, изисква сериозна организация и усилия. Не е като да си заведеш кучето на ветеринар, подчерта директорът на зоопарка. Той призова хората да се съобразяват със забраната и да не хранят животните.
По думите на директора на зоопарка у нас хората трябва да разберат, че ако искат да виждат животните в зоопарка, трябва да спрат да правят неща, които са забранени. Защото когато отидат в чужбина, те не се държат по този начин. Тук се чувстват на своя територия и мислят, че всичко е позволено. Крайно време и ние българите да покажем европейско поведение, посочи директорът на зоопарка. По думите му обаче крайните мерки като въвеждането на глоби не са решение. Освен това, за да си позволи един зоопарк да глобява, той трябва да има сериозни организационни възможности. Ние все още не сме толкова големи, че да можем да си позволим такъв лукс, коментира Бориславов. Разчитаме на информационните табели и на нашите доброволци, които всекидневно обясняват на хората за вредите от нерегламентираното хранене на животните.
Хората много искат зоопаркът най-сетне да въведе демонстрационно, организирано хранене, защото е наистина голяма атракция, но все още не сме готови за това. Това е трудно за организация и зоопаркът все още не може да си го позволи поради много причини. В момента има много по-важни задачи по отношение на грижата за животните, които трябва да направим. Чак след това ще стигнем и до организираното хранене. Ще има контактна зона, в която това ще се случва.

Приходите от билети и посетители

Попитан какво е мнението му за ползването на приходите от билети от самия зоопарк, директорът на зоопарка посочи, че в момента постъпленията от билети се връщат в Столичната община. Имаме си бюджет, който използваме, посочи Бориславов. По думите му, за да бъде устойчиво развитието на зоопарка в бъдеще ще е хубаво част от приходите да остават в зоопарка и той да е стимулиран да ги увеличава. Ако получим възможността да управляваме своите приходи, това ще ни даде стимул да работим още по-добре. Зоопаркът се бори за членство в Европейския съюз на зоопарковете, което очакваме скоро да се случи. Когато това стане, заради изискванията и регулациите на международните зоопаркове ще започнат много процеси на развитие. В момента ние сме общинска институция, която се управлява и контролира от Столичната общината като собственик, каза Бориславов.
Столичната община направи големи инвестиции в зоопарка през последните години и съм сигурен, че това ще продължи. Зоопаркът е на близо 40 години, жизненият цикъл на тогавашната инвестиция е вече към своя край. Сега зоопаркът е място, което постоянно се подобрява. Софийската зоологическа градина направи голяма крачка напред, показвайки как трябва да се организира дейността на един зоопарк и така се превърна в пример за останалите зоопаркове в страната. Ние сме в постоянен контакт със зоологическите градини в страната, работим с тях много добре, помагаме им с размяна на животни и с ноу-хау, каза Бориславов.
През 2019 г. поставихме рекорд – 400 000 хиляди души посетиха зоологическата градина в София. Моята лична цел беше през 2020 г. посещенията да стигнат половин милион. Заради пандемията от 400 хиляди паднахме на 300 хиляди посетители. Въпреки това обаче зоологическата градина беше най-посещавания общински обект, тъй като по време на пандемията той не затвори и цяла София идваше тук. За първото шестмесечие на тази година мога да кажа, че сме по-добре като брой посещения от същия период на миналата година, подчерта Бориславов.

Намерени диви животни

Столичният зоопарк не разполага с мобилен екип за улавяне и транспорт на диви животни, нито отделен сектор с обособено помещение за приемане и карантиниране на животни от природата. От зоопарка правят това уточнение във връзка с множеството обаждания за намерени от хората диви животни, някои в безпомощно състояние, както и за животни, за които хората считат, че са в потенциална опасност. Диви животни и то само от застрашени видове се приемат от зоопарка само с настанителен протокол на Регионалната инспекция по околната среда и водите. От зоопарка посочват, че е забранено животните да се преместват от мястото, на което са намерени. При намиране на защитен вид животно, ако то е в безпомощно състояние, гражданите трябва да се свържат с РИОСВ. В случай, че животното може да оцелее без намеса се оставя на място и се подава сигнал на съответните телефони за София – 02/856 51 52; 0887 787 484 и 076/67 02 03; 0879944676 – за областите Перник и Кюстендил.
Насоки за действие при намиране на бедстващи животни могат да бъдат намерени и на следния линк https://www.riew-sofia.org/files/nasoki.pdf, информират от столичния зоопарк.
/МХ/

Източник: http://www.bta.bg/ .


image0 (9K)