В поредица от публикации ЗАРАТА представя градоначалници на Стара Загора, оставили трайна следа в историята на града ни. Разказахме ви за Петко Рачов Славейков, Хаджи Господин Славов, Стефан Салабашев , Димитър Начев Косев. Стефан Сливков, Мирчо Стоянов, Пенчо Славов, Иван Черепов, Сава Казмуков. После дойде ред на Христо Кожухаров – главният виновник в града да се засадят липовите дръвчета и да се изградят Градската и Станционната градинки. След него – на Петър Кабакоев, сетне – на Йовчо К. Хитров, Иван Нонов и други известни и по-малко известни градоначалници. Последва роденият в Габрово Коста Цокев, който като кмет на Стара Загора е уличен в корупция и далавери – поради което е и „детрониран“. Михаил Сливков и Господин Байкиров бяха следващите. Христо Фетваджиев, три пъти кмет на града ни, Желязко Рашев, Тодор Бонев Мирчев, Васил Карагьозов, Стефан Бояджиев,Начо Начев, Аспарух Луков, Панайот Георгиев, Петър Вълевски, Минка Стефанова,Йордан Христо Капсамунов, Никола Баров,Христо Нанев ,Руси Динев,Таньо Игнатов, Кольо Георгиев, Купен Купенов, Тотьо Нанев, Стоян Стоянов, Антон Андронов, проф. Цанко Яблански. Днес е ред на предпоследния до момента кмет на града ни – обичният д-р Евгений Желев.
През 1999 г. д-р Евгений Желев е избран за кмет на Стара Загора с над 50 % на първия тур на местните избори като независим кандидат, подкрепен от БСП и редица граждански и политически обединения. Преизбран е през 2003) година на първи тур с над 60% от гласовете, отново кандидатиран като независим и подкрепен от множество политически и граждански организация.
На 16 февруари 2007 г. инициативен комитет от 13 видни старозагорци за трети път издига кандидатурата за кметски мандат на д-р Желев. На 20 февруари 2007 г. Общинският съвет на БСП с пълно мнозинство одобрява кандидатурата и подкрепя д-р Желев за трети път. През август 2007 г. НДСВ също взема решение да го подкрепи. Зад кандидатурата му застават общо 25 организации, сред които Български антифашистки съюз, Съюз на тракийските дружества в България и др. На 4 ноември 2007 г. губи балотажа за кмет на Стара Загора, събирайки 49,58% от гласовете на съгражданите си.
Когато преди четири години на 20-ти октомври нелепо и внезапно си отиде, премазан от трактор, Стара Загора потъна в траур. Всичко беше толкова неочаквано и страшно. Едва навършил 60, в очакване на първо внуче, по думите на запознати – преборил рака и в очакване на светлина в бъдещето.
Беше харизматичен, работата – каквато и да е тя – не го уморяваше, с каквото можеше, помагаше на всеки. Такъв го помнят близките му и недотам близки хора, докоснали се до Доктора, както наричаха Евгений Желев.
Освен кмет на Стара Загора, беше народен представител от „Коалиция за България“ в 41-вото народно събрание (14 юли 2009 – 14 март 2013), член на Националния съвет на Българската социалистическа партия до 7 март 2014 година.
Д-р Евгений Желев е роден на 22 юли 1957 година. Завършва първа смесена гимназия „Христо Ботев“ в Стара Загора и Висшия медицински институт в Пловдив. Преминава курс по управление на здравеопазването във Вашингтон, САЩ. Женен, с 2 дъщери.
През 1983 – 1984 г. е завеждащ Медицинския център в старозагорското село Богомилово. От 1985 до 1995 г. работи в ОАРИЛ и в отделението по ортопедия и травматология на Районната болница в Стара Загора. От 1995 до 1996 г. работи в клиниката по ортопедия и травматология на Университетската болница в Стара Загора. Директор е на Районната болница в Стара Загора от 1997 до 1999 г.
С решение на Министерския съвет от 20 март 2008 г. е назначен за председател на Държавната агенция за българите в чужбина.
С указ на президента Георги Първанов от 22 март 2008 г. е назначен за президентски съветник по развитието на регионалната политика.
На 24 април 2008 г. е избран за министър на здравеопазването от квотата на БСП.
На изборите за 41 Народно събрание е водач на листата на „Коалиция за България“ в 27 МИР Стара Загора.
На 7 март 2014 г. Националният съвет на Българската социалистическа партия изключва Евгений Желев от БСП заедно с Георги Първанов, Румен Петков, Росица Янакиева, Ивета Станкова–Пенкова и други членове на НС на БСП, които създават партията Алтернатива за българско възраждане (АБВ).
Бил е председател на Управителния съвет на РАО „Тракия“ от 1999 г., член на Управителния съвет на НСОРБ, член на Управителния съвет на НЗОК, представител на България в Комитета на регионите, съосновател и член на Страсбургския клуб, президент учредител и първи президент на Лайънс клуб „Стара Загора – Тракия“ Архив на оригинала от 2019-03-16 в Wayback Machine, председател на Оперативния съвет на Гражданско обединение – Стара Загора, председател на Ловно-рибарското дружество, Стара Загора.
Носител на редица отличия като френския Орден за заслуги – най-високото отличие на Френската република (след Ордена на почетния легион), руския орден „Петър I“ втора степен за личен принос и заслуги в укрепването на българо-руските взаимоотношения.