ЩЕ БЪДЕ ЛИ СТАРОЗАГОРСКИ ОКРЪГ ОТНОВО В ЧЕЛНИТЕ РЕДИЦИ НА НОВАТОРИТЕ

ЧЕТЕМ СТАРИТЕ ВЕСТНИЦИ
В-к „Септември” бр. 113, 1980 година

Техническият прогрес – в практиката

ЩЕ БЪДЕ ЛИ СТАРОЗАГОРСКИ ОКРЪГ

ОТНОВО В ЧЕЛНИТЕ РЕДИЦИ НА НОВАТОРИТЕ

В края сме на седмата петилетка и вече може да се прави вярна равносметка на това как сме изпълнили девиза на петилетката „Ефективност и качество – качество и ефективност”.
Такава равносметка правят и масовите творци на техническия прогрес – изобретателите и рационализаторите. Тяхната дейност е важен резерв за повишаване социалната и икономическата ефективност на производството.
Какви са резултатите от тази равносметка в окръга?
С развитието на роботиката, електрониката, хидравликата, химията като стратегически направления на научно-техническия прогрес, с изграждането на мощна база за производство на електроенергия и модерно селско стопанство в окръга са създадени условия и има големи възможности за творческа изява на новаторите – инженери, специалисти и работници.
Години наред окръгът се е нареждал на едни от челните места по изобретателската и рационализаторската дейност. И затова голямото неизпълнение на плана в тази област през 1979 година бе сериозен сигнал за съществуването на някои слабости и пропуски в организирането и ръководството на новаторското движение. В резултат на това той се нареди на едно от последните места в страната. Не е изпълнен нито един от основните показатели, характеризиращи изобретателската и рационализаторската дейност. Много предприятия работиха без утвърден план от своите висшестоящи организации. Значителен беше процентът на тези, които не отчитат никаква новаторска дейност. Тези факти не биха били толкова тревожни, ако и през изтеклите месеци на 1980 година някои негативни явления не се повториха. За полугодието на тази година общо 64 предприятия не отчитат икономически ефект, а 27 от тях въобще не отчитат изобретателска и рационализаторска дейност. Тук се открояват предимно предприятията от селското стопанство и хранително-вкусовата промишленост като АПК „Загоре”, АПК „9 септември”, АПК „Септемврийци”, СЕП „Водно стопанство”, комбинат „Родопа”, комбинат „Млечна промишленост”, СК „Винпром” и др.

[ad id=“225664″]
Резултатите показват, че ръководствата на тези 64 предприятия не са направили съответния анализ и изводи и не са предприели решителни мерки за преодоляване на пропуските и в крайна сметка да изпълнят плана за 1980 година и за цялата седма петилетка.
За това състояние има обективни и субективни причини. По-главните се свеждат до:
● много слаба е обвръзката на изобретателската и рационализаторската дейност с инженерните проекти и насрещните планове, което показва, че тази дейност е подценена и на нея не се гледа като на резерв в изпълнението на производствения план;
● не е на необходимото ниво планирането на изобретателската и рационализаторската дейност. То се извършва формално по метода на динамиката (за което безспорна вина имат и висшестоящите организации). Съществува мнение у не малко ръководители, че творческата дейност трудно се поддава на планиране. Затова плановете се спускат с голямо закъснение, а не малко предприятия – 18 на брой, до края на юни т.г. нямаха утвърден план по изобретателската и рациона-лизаторската дейност;
● има и предприятия, на които се възлага много висок план по икономическия ефект, което не стимулира развитието на тази дейност.
От друга страна, подценяването на изобретателската и рационализаторската дейност е причина щото тематичните планове в по-голямата си част от предприятията да не се разработват съгласно изискванията за максимална обвръзка с инженерните проекти. Не се изграждат навреме колективи за решаването на темите. Над 65 на сто от залегналите теми не са решени;
● трудно си пробиват път в предприятията на окръга новите форми за организиране и ръководство на изобретателската и рационализаторската дейност. Много ръководства проявяват скептицизъм и нежелание за тяхното изучаване и внедряване;
● не малка част от стопанските ръководства считат изобретателската и рационализаторската дейност за „допълнително бреме” в своята работа. За това говори фактът, че през последните 2-3 години бяха съкратени 95 на сто от щатните завеждащи бюра за изобретения и рационализации.
При това положение естествено възниква въпросът:
„Има ли сили и възможности Старозагорски окръг за изпълнение на плана за седмата петилетка по изобретателската и рационализаторската дейност и ще бъде ли той отново в челните редици на новаторите?”
Отговорът може да бъде само един: планът по изобретателската и рационализаторската дейност за седмата петилетка може да се изпълни и трябва да се изпълни! Сили и възможности за това има, но те трябва да се организират и ръководят!
Нито за момент не трябва да се забравя, че новаторството е една от най-ефективните форми за използване творческите възможности на целия трудов колектив, а в условията на действие на новия икономически механизъм творческото мислене и рационализирането на производствения процес ще допринасят за постоянното нарастване на икономическата и социалната ефективност на труда на всеки.
Остават още няколко месеца до края на петилетката. През тях сега се подготвят и изграждат плановете за следващата осма петилетка – която, както вече се обяви, ще бъде петилетка на техническия прогрес. В този период следва още с разработването на инженерните проекти да се заложи и плановото начало на изобретателската и рационализаторската дейност. Да се огледат и оценят предложенията и рационалните от тях да намерят своето място в инженерните проекти и насрещните планове.
Правилно и по-действено да се оценяват творческите усилия на всички инженери, специалисти и работници. Само тогава, когато се създаде добра почва за творческа изява, сако когато ръководствата на предприятията – стопански, профсъюзни, комсомолски и тези на научно-техническите дружества, активно работят за създаване на ведра творческа обстановка, под контрола на партийните организации, Старозагорски окръг ще заеме отново подобаващото му се място сред първенците в изобретателската и рационализаторската дейност.
                                                                                                 инж. Захари ЗАХАРИЕВ
                                                                                                 председател на ОС по организация
                                                                                                 на техническото творчество


image0 (9K)