Темата за аборта раздели държавите от ЕС. Ватикана и Саудитска Арабия блокират в ООН признаването на сексуални и репродуктивни права

Държавите от Европейския съюз (ЕС) се оказаха в сложна ситуация на противоречие в опитите да постигнат прогрес при една от целите за развитие на хилядолетието на ООН – намаляването на смъртността по майчинство. Според статистиката на Европейската комисия (ЕК) нелегалните аборти са причина за 16% от смъртността при майките в развиващите се страни (или 47 000 жени годишно).
Разрешаването на проблема обаче се оказа трудна задача заради деликатните въпроси, свързани със законността на абортите както в самите развиващи се държави, така и в държавите донори. Разделението между държавите членки в ЕС по отношение на сексуалните и репродуктивните права сериозно затруднява изготвянето на единна позиция по въпроса на европейско ниво, пише dnevnik.bg
Мнозинството от държавите – членки на ЕС, подкрепят мерките за защита на сексуалните и репродуктивните права (включително Франция, Германия, Великобритания, Португалия, Гърция, Холандия, скандинавските страни и др.). Малцинството обаче силно се противопоставя на подобна стратегия. Най-агресивните противници са Унгария и Малта, подкрепени от Полша, Испания и Ирландия.
В Малта абортите са все още нелегални и дори криминализирани.
Различията в мненията може да се окажат пагубни по въпроса, защото в областта на политиките, засягащи външната дейност на ЕС в развиващи се страни, Съветът на ЕС трябва да взима решения единодушно.
Като част от глобалния дневен ред за подпомагане на развиващите се страни темата за сексуалните и репродуктивните права се сблъсква с още по-сериозни предизвикателства в рамките на Организацията на обединените нации (ООН). Държави като Саудитска Арабия и Ватикана умишлено блокират прогреса по дебатите.
Според източници на Евроактив Франция подготвя писмо, в което призовава темата за абортите да бъде отворена за преговори на европейско ниво. Инициативата вече е спечелила подкрепата на Белгия и Швеция, като Париж разчита да събере повече подписи от държавите членки.


image0 (9K)